Чому не можна дивитися кішкам у вічі: прикмети, забобони, міфи та науковий погляд

Чому не можна дивитися кішкам у вічі (коротка відповідь): повір’я та прикмети + наукове пояснення

Для людини прямий погляд-ознака довіри та симпатії. Недарма багато технік психологічного впливу побудовані на погляді очі в очі. Ми вміємо спілкуватися поглядом, висловлювати свої емоції, дивлячись у вічі іншій людині.

Для тварини прямий погляд команда «Бий чи біжи!». Рідкісна тварина витримує прямий людський погляд, і кішки не виняток.

Особливості поведінки кішки

Кішки як домашні вихованці здавна жили поруч із людиною. Їх то шанували як божество, то винищували як посібників диявола. Справа в їх поведінці, найчастіше незрозумілій людині.

У змісті та догляді кішка, мабуть, найневибагливіша тварина. Її не потрібно вигулювати, на відміну від собаки, вона не смітить як гризун або пернатий вихованець. Але видресувати кішку майже неможливо.

Якщо постаратися, вона може пару-трійку трюків, але сприйматиме дресирування як захоплюючу гру, а не як слухняність. Про норовливість кішок ходять легенди. Тому прямий погляд кішка сприймає як вторгнення до її особистого простору і може відреагувати по-різному.

Котяча «мова поглядів»

Уважно спостерігаючи за кішкою можна помітити, що, як і в людини, її погляд дуже виразний і передає масу емоцій:

 • Полювання;
 • Порушення;
 • Розслаблення;
 • Домінування;
 • Агресію;
 • Довіра.

Що краще зрозуміти поведінку кішки потрібно поспостерігати не тільки за поглядом, а й загалом за позою, поведінкою.


«Полювання». Багато господарів спостерігали, як смішно округляються очі у кішки, коли її приваблюєш іграшкою. Звірятко притискається до підлоги і водить хвостом. Це сигнал нападу та полювання. В цей час кішка не боїться – вона полює.

 • Збудження – багатьом господарям кішок доводилося помічати, як при різкому звуку або шарудіння пакета з кормом зіниці кішки різко звужуються. Це ознака сильних емоцій: страху, гніву.
 • Домінування – якщо кішка сидить або лежить неподалік господаря, і спостерігає за його рухами, майже не моргаючи, вона «контролює». У природних умовах така поведінка може перейти або стан розслаблення, або в атаку.В домашніх умовах поведінка кішки залежить від її ступеня довіри до господаря.
 • Агресія – агресивна поведінка майже невластива домашнім кішкам. Але якщо вона притиснула вуха до голови, б’є хвостом і примружила очі – значить нападатиме.
 • Довіра – часто, кішка лежить спокійно, але при цьому її очі широко відкриті, зіниця розширена, і тварина повільно моргає. Якщо кішка не прикриває очі при спілкуванні з господарем це найвищий ступінь довіри. У дикій природі тварини часто примружуються, щоб захистити очі.
 • Показ найтіснішого розуміння між господарем і кішкою погляд званий «котячим поцілунком». Коли кішка розслаблена і лежить, трохи примруживши, подивіться їй у вічі і повільно моргніть. Якщо кішка поведеться так само це ознака повного порозуміння.

Якщо кішка сама намагається зазирнути в очі господаря, значить вона голодна чи потребує уваги.

Чим небезпечна гра в «глядалки»

Багато хто бачив котячі бійки. Суперники вигинають спину, гарчать один на одного або виють і пильно дивляться у вічі.

 • Для котячих прямий погляд є ознакою того, що противник зараз нападе.
 • Оскільки будь-яка людина набагато більше кішки, звірятко просто лякається прямого погляду.

Від страху кішка може напасти, цілячись в обличчя, як у саму незахищену частину тіла. Ось чому не можна дивитися в очі кішці.

Реакція та характер

Фахівці вважають, що передбачити що буде, якщо дивитися в очі кішці практично неможливо. Багато в чому це залежить від характеру вихованця та умов його утримання.
Якщо кішка довіряє людям, її не ображають, і вона почувається в безпеці, то вихованець може витримати прямий погляд навіть незнайомої людини.

  Частіше тварини, і не тільки кішки, першими відводять погляд.
 • Якщо кішка пильно дивиться в очі випадкового гостя, не варто довіряти такій людині.
 • Ці звірі дуже добре відчувають невербальні ознаки нещирої поведінки та намагаються вигнати «ворога» зі своєї території.

Прикмети та повір’я для котів

Многие прикмети склалися як спосіб передати правила безпеки доступною мовою без пояснення причин. Горезвісна прикмета про «чорну кішку, що перебігає дорогу», народилася за часів татаро-монгольського ярма.

Якщо неподалік селища кішка перебігала дорогу, значить, тварина залишилася без будинку і село розорене. Ну а в чорний колір її «пофарбували» для більшого залякування.

Зберігаючи дітей від травм, які може завдати кішка, старші члени сім’ї на запитання «Чи можна дивитися кішкам у вічі?» відповідали категоричною забороною, прилякуючи тим, що «кішка душу вкраде».

 • Прикмета про те, що якщо кішка довго дивилася в очі, то людина незабаром помре, теж має цілком наукове пояснення.
 • Кішки та собаки швидше, ніж люди, помічають ознаки захворювання, а оскільки для кішки господар є джерелом харчування, вона, таким чином, висловлює своє занепокоєння.
 • Наглядові люди незабаром помітили, кішка пильно дивиться у вічі – людина вмирає. І зробили неправильні висновки, переплутавши причину та слідство.

Навіть при раціональному та строго науковому підході деякі особливості поведінки кішок пояснити досить складно.

Містика та кішки

Езотерики впевнені, що кішки відчувають людину на енергетичному рівні. Можна вірити, а можна не вірити, але як пояснити, що кішки-втрати проходять багатокілометрові відстані та повертаються додому.

 • Вчені досі не можуть пояснити, чому кішка, що муркоче, значно полегшує стан хворої людини.
 • Кішки благотворно впливають на серцево-судинну систему своїх господарів. Їхні власники набагато рідше схильні до інфарктів та інсультів.
 • Якщо вихованець намагається лягти на певне місце і пильно дивиться, в очі у господаря є привід відвідати лікаря.

Кішка відчуває негативну енергетику хворого місця та намагається її компенсувати.

Любіть свою кішку, завоюйте її довіру і тоді ви розумітимете один одного з «напівзляду».

Фото кращих порід кішок