Мікроспорія у кішок: симптоми хвороби та сучасні способи лікування

Мікроспорія у кішок: методи діагностики шкірного захворювання, фото перших симптомів

Патогенні грибки дуже часто викликають у представників сімейства котячих захворювання вовни, пазурів та шкірних покривів. Причиною первинного зараження є зниження місцевого та загального імунітету у тварини.

Не лікована грибкова інфекція послаблює імунну систему ще більшою мірою, що призводить до приєднання вірусної та бактеріальної флори. Найчастіше цікавить власників питання, чи заразна для людей мікроспорія.

На жаль, зараженню мікроспорією схильна людина. Інфікування може статися контактно-побутовим шляхом, наприклад, через домашнє взуття, одяг, предмети догляду за вихованцем.

Фактори ризику

Існують певні фактори ризику, які сприяють розвитку мікроспорії у котів:

 • Часті прямі контакти з іншими тваринами.
 • Віковий інтервал.
 • Порода вихованця. Найбільш схильні до зараження перські та гімалайські кішки.
 • Найчастіше мікроспорія вражає тварин з довгою шерстю, оскільки суперечки грибків можуть довго існувати на густих волосках.
 • Дуже часто інфікування відбувається при використанні неякісно обробленого інструменту для грумінгу.

Крім того, призвести до різкого ослаблення імунної системи можуть наступні патологічні стани та хвороби:

 • Всі інфекції, у тому числі, мляві захворювання.
 • Хронічні хвороби на стадії загострення.
 • Вагітність та період лактації у котів.
 • Сильні стреси, адже відомо, що котячі погано переносять навіть легкі хвилювання.
 • Зовнішні та внутрішні паразити, включаючи глистні інвазії.

До особливо значущих факторів ризику відносять нераціональне харчування, всі ендокринні патології, прийом деяких груп лікарських препаратів, наприклад, стероїдних гормонів.


Форми захворювання у котів

Зараженню найбільш схильні тварини з різко ослабленою імунною відповіддю на суперечки грибка, наприклад, кошенята, вагітні кішки, літні коти та кішки. Залежно від ступеня реакції у відповідь грибкова інфекція може протікати у вигляді 4 форм:

 1. Прихована інфекція. При цьому вигляді зараження відбувається, але жодних зовнішніх проявів немає. До цієї групи відносять транзиторну форму, для якої характерне швидке самовилікування вихованця.
 2. Стерта патологія.Ділянки шкіри без шерсті можна помітити лише за уважному огляді, а патологічний процес будь-коли поширюється межі первинного вогнища інфекції. Однак, варто пам’ятати, що різке зниження імунних сил організму незмінно призведе до розвитку повноцінної клінічної картини.
 3. Поверхнева форма захворювання, за якої грибковий процес обмежений поверхневими шарами шкіри. Іноді вогнища первинного інфікування можуть спостерігатися на пазурах, але запалення ніколи не поширюється на глибокі шари тканин.

Четверта форма хвороби найбільш важка, і зветься фолікулярного запалення. При цьому різновиді інфекційного процесу на місці первинних вогнищ швидко з’являються гнійники.

Надалі процес може або завершитися на місці утворенням кірки, або поширитися вглиб тканин, що підлягають. Від виявленої форми залежить факт, як лікувати мікроспорію у кішок.

Симптоми мікроспорії у котів

Як правило, осередок первинного інфікування має вигляд невеликої ділянки, позбавленої вовни. Розташований цей осередок на мордочці, на вушній раковині, хвості або лапці.

Інший вовняний покрив не має жодних змін, вихованець виглядає цілком здоровим, активність не порушена. У кішки з досить сильною імунною відповіддю захворювання довго перебуває на даному етапі.

При раптовому зниженні резистентності організму спостерігаються такі симптоми мікроспорії у котів:

 1. Первинна уражена ділянка швидко покривається сірим нальотом. Іноді на поверхні шкіри з’являються кірки або лусочки.
 2. Навколо первинного вогнища можна помітити сліди розчісування та укусів, оскільки вихованця турбує сильне свербіння.
 3. Змінюється зовнішній вигляд вихованця. Шерсть втрачає свій блиск.
 4. У міру поширення мікроспорії по тілу починають з’являтися нові ділянки шкіри, позбавлені вовняного покриву.
 5. При поширенні грибкової інфекції на пазурі спостерігається

Огнище інфекції, що утворилося, є рановою поверхнею з відсутністю локального імунітету.

Про приєднання бактеріальної флори можна судити за появою почервоніння, обмеженого набряку, різкої хворобливості на даній ділянці.

Діагностика мікроспорії у кішок

Виявити ділянку шкіри, позбавлену вовни, досить легко – набагато складніше підтвердити діагноз. Зовнішні ознаки цієї патології дуже схожі на інші паразитарні хвороби, алергічні та бактеріальні дерматити, себорею, авітаміноз А, шкірні онкологічні захворювання.

Для підтвердження діагнозу використовують такі методи дослідження:

  Вовну, розташовану навколо первинного вогнища, відправляють на мікроскопічне дослідження. Під збільшенням мікроскопа на волосинках видно міцелій грибків та суперечки. Даний метод відноситься до екстрених заходів, що дозволяють виключити шкірні дерматити та онкологічну групу захворювань.
 1. Дослідження ураженої ділянки шкіри під лампою Вуда – метод дослідження, що широко застосовується в дерматології. У разі мікроспорії вогнище зараження світиться зеленим відтінком.
 2. Для детальнішої діагностики використовується вирощування грибкових колоній на живильних середовищах. Специфічне зростання культури та його властивості дозволяють точно поставити діагноз вихованцю.

Для діагностики вторинного бактеріального інфікування використовуються посіви мазків із гнійників на живильні середовища. В цьому випадку вдається визначити чутливість збудника інфекції до антибактеріальних препаратів різних груп.

Після встановлення остаточного діагнозу ветеринарний лікар визначить, чи лікується дана форма мікроспорії у кішок.

Тактика лікування мікроспорії

Одразу після виявлення вогнища інфікування слід припинити купання вихованця, оскільки водні процедури сприяють поширенню збудника далі по вовні.

Лікування мікроспорії у кішок будинку проводиться курсом до повного лікування тварини:

 1. При вираженому лущенні призначають літичні препарати, які розшаровують та полегшують відходження кірки, потовщеного епідермісу.
 2. При вторинному інфікуванні призначають антибактеріальні мазі або препарати системної дії.
 3. Для захисту печінки застосовуються препарати дезоксихолевої кислоти.

При обширному ураженні розглядається варіант використання протигрибкових засобів системної дії, а також імуностимулятори.

В якості методу специфічної профілактики можна використовувати вакцину від мікроспорії у котів. Введення вакцини проводиться дворазово з інтервалом 14 днів. Стійкий імунітет залишається на все життя вихованця.

Фото ліки від мікроспорії у котів