Агресія кішки: види, причини і що робити, якщо кішка кусається та нападає на господарів

Агресія кішки – що робити: основні причини та способи корекції поведінки кішки

Любителі кішок очікують від своїх пухнастих вихованців виключно кохання, зізнання та ласки. Однак іноді вони роблять сюрпризи.

Наприклад, ніжна та ласкава кішка несподівано починає виявляти агресію. Які причини змін у поведінці та які симптоми мають насторожити господарів?

Зміни в поведінці вихованця

Для початку треба розуміти, що прояви агресії не завжди говорять про якусь патологію. Представники котячих за природою хижаки, тому в багатьох випадках агресивна поведінка вважається варіантом норми.

 • Наприклад, кішка, що недавно народила, інстинктивно змінює свою поведінку для того, щоб захистити потомство.
 • Тому не варто дивуватися агресії, спрямованої на господаря.
 • Змінюється поведінка кішок також на стадії гормональних змін.
 • Зазвичай це трапляється навесні, коли активізуються природні інстинкти до розмноження.

Більш агресивними можуть стати навіть кастровані коти, оскільки інстинкт домінування закладений у котячому мозку.
За спостереженнями фахівців до агресивної поведінки більше схильні кішки, що мають біле забарвлення. Це пов’язано з тим, що вони є нащадками ангорських кішок, які відомі своєю неприборканою вдачею.

Зовнішні прояви агресії

До ознак, що свідчать про агресивну реакцію кішки, належать:

 • Притиснуті до голови вуха;
 • Розширені зіниці;
 • Розмашисті нервові рухи хвостом;
 • Шипіння.

Деякі вихованці буквально влаштовують полювання на своїх господарів, чекаючи їх, а потім накидаючись з-за рогу.

Причини агресії у кішок можуть бути різними, але вони потребують детального аналізу.

Причини агресивної поведінки

Чому кішка виявляє агресію? Одна з причин – погане фізичне самопочуття. Тварина може відчувати біль, спричинений травмою чи операцією.У цьому випадку господарям доводиться стійко переносити нападки, щоб допомогти вихованцю або погодувати його.


Друга причина – гормональні зміни. Наприклад, кошеня, що підросло, може бути агресивним до людини протягом періоду статевого дозрівання, а дорослі кішки та коти – навесні.

 • Агресія у самця проявляється у період тічки у кішки. Залежно від індивідуальних особливостей тварини, поведінка може бути різною. Здебільшого агресивність із віком знижується, проте з цього правила є винятки. Якщо дорослий кіт поводиться занадто нервово, його краще просто дати спокій, не ставлячи нічого.
 • Представники сімейства котячих постійно ведуть боротьбу за лідерство зі своїми побратимами. Дружні стосунки між тваринами однієї статі – виняткова рідкість. Тому господарям не варто дивуватися, якщо вихованці починають виявляти ворожість один до одного, боротися за територію.
 • Часто кішки виявляють агресію просто під впливом стресу. Це може статися після зміни місця проживання, глобального ремонту в будинку, появи якоїсь тварини або дитини. У цих випадках агресивна поведінка передбачувана: тварина переживає, що її звичний спосіб життя зміниться назавжди.
 • Одна з причин агресії може полягати у відсутності правильного виховання. Якщо з дитинства кошеняті дозволяли кусатися і дряпати господаря, то не варто дивуватися з того, що дорослий кіт демонструватиме агресивну поведінку. Він вважає, що має право на це.

Тварина може відчувати спрагу чи голод. Якщо у кота давно закінчилася вода або пропущено час годування, він може кусати або дряпати господаря, щоб повідомити про свої потреби. Крім того, вихованець стає нервовим, якщо недоотримує важливих вітамінів та мікроелементів із повсякденного раціону.

На жаль, однією з найсерйозніших причин агресії можуть стати психічні проблеми.

У цьому випадку тварина просто не може контролювати свою поведінку. Зрозуміти, що саме відбувається з котом, можна, проконсультувавшись із фахівцем.

Як вирішити проблему

Ігнорування проблеми призведе до погіршення ситуації. Домашній вихованець, ймовірно, перебуває під дією сильного стресу, що безпосередньо позначається на здоров’ї. Можуть виникнути проблеми зі сном, зниження імунітету та інші проблеми.

Заспокоїти маленьку тварину, яка не на жарт розігралася, нескладно: досить просто оббризкати її водою. Це дасть зрозуміти кошеняті, що вона поводиться неправильно. У ситуації з дорослою кішкою або котом проблему потрібно вирішувати інакше.

 • По-перше, якщо агресія стала постійною, потрібно відвідати ветеринара, щоб унеможливити захворювання та травми. Фахівець огляне тварину та при необхідності призначить їй лікування. Заспокійливий для кішок під час агресії виписують як допоміжний засіб.
 • Якщо агресивна поведінка пов’язана з інстинктом розмноження, то проблему можна вирішити за допомогою стерилізації чи кастрації. Після операції, яку проводить досвідчений спеціаліст, тварина швидко одужує та починає вести свій звичайний спосіб життя.
 • Іноді проблема вирішується за допомогою усамітнення тварини. Якщо агресія викликана появою нових домашніх вихованців, потрібно на якийсь час ізолювати тварину, виділивши їй окремий кут або кімнату. Відчувши себе у безпеці, кіт чи кішка зможуть заспокоїтись. У тварин буде шанс поступово звикнути один до одного.

Можливо, варто переглянути раціон кота.Щоб підібрати відповідне харчування чи вітамінні добавки, необхідно порадитися з ветеринаром. Більшість тварин дуже добре реагує на додавання до раціону овочів або трави.

Корисні рекомендації

Вирішення проблем, пов’язаних з агресією, займає багато часу, тому доведеться запастися терпінням. Фахівці рекомендують дотримуватися кількох рекомендацій, щоб уникнути негативних наслідків.

 1. Якщо тварина ось-ось накинеться, можна нейтралізувати загрозу простим і безпечним способом – накинути на неї ковдру або плед, загорнути в неї та віднести її в іншу кімнату, залишивши там на деякий час.
 2. Можна оббризкати тварину водою з водяного пістолета: це ефективний, безпечний захід, що допомагає швидко нейтралізувати напад люті.
 3. Зіткнувшись з агресією, господар повинен залишатися спокійним, продовжувати ласкаво розмовляти з вихованцем, не робити різких рухів.
Часто, щоб виправити ситуацію, треба міняти і свою поведінку також. Хазяїну доведеться виявити достатньо мудрості та терпіння, щоб допомогти своєму вихованцю.

Фото-інструкція, як позбутися агресії кішки