Асцит у кішок (водянка): симптоми та причини виникнення + ефективні методи лікування та профілактики захворювання

Асцит у кішок – опис кращих способів лікування водянки для дорослих кішок та кошенят

Асцит є не окремою хворобою, а патологічним синдромом, що супроводжується скупченням рідини в черевній порожнині. При цьому причини цього стану дуже великі, і можуть ставитися до патології різних органів і систем.

При асциті різко збільшується внутрішньочеревний тиск, що сприяє розвитку дихальної недостатності, завдає фізичного дискомфорту вихованцю. Тому симптоми патології важливо своєчасно виявити та виявити основну причину захворювання.

Чим небезпечний асцит

Крім фізичного дискомфорту скупчення рідини в черевній порожнині має кілька негативних наслідків:

 • Обмеження рухливості діафрагми призводить до появи рефлекторних скорочень м’язів стравоходу. Зовні цей симптом проявляється блювотою або станом, що нагадує гикавку.
 • Порушення кровотоку через печінкові вени призводить до збільшення тиску крові у стінках стравоходу та нижніх відділів кишечника. У стадії, коли організм вихованця не справляється із хворобою, можуть спостерігатися кровотечі (кров у блювотних масах або у стільці).
 • Здавлення лімфатичних вузлів черевної порожнини великим об’ємом рідини призводить до ще більшого застою, і може викликати у кішки серйозні болючі напади.


При постійно підвищеному тиску в порожнині живота порушується харчування стінок кишечника, що проявляється ентеритами, постійною діареєю, що прогресує схуднення вихованця.

Відповідь на запитання власників, скільки живуть кішки з асцитом, залежить від якості діагностики та лікування вихованця.

Причини розвитку асциту

До порушення відтоку рідини з судин порожнини живота можуть призводити різні захворювання серцево-судинної системи, системи крові, патологія печінки і нирок.

До основних причин розвитку асциту відносять:

 1. Зниження вмісту білка у плазмі крові, а саме фракції альбумінів. До цього патологічного стану може призвести нестача білкової їжі у кішки, ентерити, виражена алергія на деякі продукти харчування, глистяна інвазія, велика втрата білка з нирками. Крім того, захворювання розвивається за порушення функції печінки, де здійснюється синтез основної маси білка в організмі. Через зниження онкотичного тиску плазми рідина виходить з кровоносного русла і затримується в навколишніх тканинах.
 2. Аналогічний механізм розвитку патологічного синдрому спостерігається при розростанні та розпаді онкологічних новоутворень. Пухлина завжди поглинає велику кількість білка, який неможливо заповнити продуктами харчування.При злоякісних новоутвореннях може мати місце і другий механізм, за якого пухлина здавлює лімфатичні або кровоносні судини в порожнині живота.
 3. Серйозну патологію, при якій рідина залишається в межах двох листків очеревини, становить серцеву недостатність. Зниження скоротливої ​​здатності правого шлуночка незмінно супроводжується затримкою рідини у черевній порожнині.
 4. Під час вірусного перитоніту різко збільшується проникність листка очеревини, а також кровоносних судин. За цієї патології рідина виходить у порожнину живота через розширені канали.
 5. Травми живота також можуть супроводжуватися асцитом.


Механічна перешкода відтоку плазмової рідини та лімфи з розвитком асциту створює цироз печінки. Цироз є кінцевою стадією хронічних гепатитів, може спостерігатися при гострому токсичному отруєнні отрутами або пестицидами. Спайки та рубці у тканинах печінки не дозволяють крові повною мірою проходити через ворітну вену.

Симптоми асциту у котів

Наростання водянки живота – це не гострий процес. Для розвитку повноцінного набряку знадобиться досить тривалий період.

До симптомів асциту у кішок відносяться такі ознаки:

 1. Збільшення обсягу живота. Для виявлення асциту можна здійснити діагностичний тест. Для цього вихованця ставлять на задні лапи, підтримуючи його під лапи. Потім опускають кішку на всі 4 кінцівки, і візуально оцінюють форму живота. За наявності надлишкової рідини в порожнині живіт набуває форми груші.
 2. При наростанні плазмового транссудату у тканинах з’являються ознаки больових нападів.
 3. Кішка цурається звичної їжі, зникає апетит.
 4. Яскраво виражене зниження звичної повсякденної активності, вихованець вважає за краще лежати або сидіти.
 5. Своєрідний хропіння під час сну, а іноді і неспання, є ознакою здавлення діафрагми та низки нервових пучків.
 6. На тлі живота, що збільшується, сама тварина втрачає вагу, і виглядає виснаженим (кахексія).Задишка викликана не так здавленням діафрагми, як обмеженням її рухливості (адже черевна порожнина зайнята рідиною, що накопичилася).

Діагностика захворювання

Перший і найяскравіший симптом – збільшення живота, а також позитивний тест є дуже показовим для діагностики захворювання. Але в будь-якому разі важливо з’ясувати причину розвитку цього патологічного стану.

З метою діагностики проводять комплексне обстеження вихованця:

 1. Загальний аналіз крові дозволить виявити анемію та будь-які ознаки запалення.
 2. Провідна роль приділяється біохімічному аналізу крові, в якому оцінюється вміст загального білка та співвідношення його фракцій. При патології з боку печінки у крові різко збільшуються печінкові ферменти – ознаки розпаду клітин органів. Підвищений рівень сечовини свідчить про порушену ниркову роботу.
 3. Загальний аналіз сечі часто дозволяє підтвердити ниркову патологію.

Велика увага приділяється інструментальній діагностиці. УЗД органів черевної порожнини дозволить виявити пухлину, спайки, які перешкоджають нормальному кровотоку.

Також проводиться ультразвукова оцінка печінки щодо наявності цирозу та рубцевих змін. Сучасні УЗД апарати дозволяють додатково оцінити стан кровотоку в черевній порожнині.

Проводять рентгенологічне дослідження, щоб підрахувати приблизно кількість рідини в порожнині, оцінити розміри внутрішніх органів (легких, печінки, серця).

Збільшену злоякісну пухлину іноді вдається помітити саме на рентгенограмі. Виявлення точної причини патології дозволяє визначити, як лікувати асцит у кішки у цьому випадку.

Тактика лікування асциту

Зважаючи на велику кількість різних причин патологічного синдрому, після точної діагностики призначається специфічне лікування асциту у кішки:

 1. При масивному випоті в порожнину проводять видалення рідини шляхом проколу передньої черевної стінки. Важливо поступово знижувати внутрішньочеревний тиск і відводити транссуд, щоб не розвинувся колапс у вихованця.
 2. Кисень дають при вираженій дихальній недостатності.
 3. При зниженні скоротливої ​​здатності серця призначають серцеві глікозиди у вікових дозах.
 4. Мочегінні засоби використовують для додаткового розвантаження черевної порожнини.
 5. Під час виявлення пухлини розглядається питання про її оперативне видалення.


Заповнення дефіциту білка досягається комплексом раціонального харчування та додаткового введення колоїдних розчинів кішці.

При ознаках бактеріальної інфекції, яка часто супроводжує асцит черевної порожнини у кішки, обов’язково застосовують антибіотики широкого спектра дії.

Фото ліки від асциту у кішок