Чумка у кішок: причини, симптоми та лікування захворювання в домашніх умовах (поради ветеринарів)

Чумка у кішок (панлейкопенія): перші ознаки, як передається. Опис перевірених варіантів лікування недуги

Чумка або панлейкопенія – дуже підступне захворювання, спричинене вірусом, що може довести улюбленого вихованця до смерті. Незважаючи на те, що кішка славиться своїми дев’ятьма життями, чумка може стати фатальною для вихованця.

Щоб уникнути сумних наслідків, необхідно навчитися виявляти симптоми чумки у кішок, щоб якнайшвидше звернутися за допомогою до ветеринара.Чумка або панлейкопенія: Особливості

Котяча чумка або панлейкопенія – це поразка організму вірусом, який називається парвовірус.

Він має вражаючу стійкість до підвищених та знижених температур, тому ця хвороба вражає як узимку, так і влітку. Коли тварина заражається парвовірусом, у її крові знижується кількість лейкоцитів, інфекція також уражає лімфатичну систему.

Дуже часто кішки після чумки не виживають, а найнебезпечніший період зараження припадає на весну та осінь, коли тварина розмножується.

Важливо знати, що люди не схильні до цього захворювання, тому заразитися від вихованця неможливо.

Головна небезпека хвороби полягає в наступному:

 • Швидко передається від хворого кота до здорового;
 • Має масовий характер;
 • Вирізняється високим відсотком смертності;


Парвовірус виділяється разом з каловими масами, сечею та слиною.

Як відбувається зараження

Зараження панлейкопенією відбувається швидко та декількома способами.

 • Повітряно-крапельний шлях – кішка, яка перехворіла на чумку, ще протягом дванадцяти місяців залишається зараженою і може поширювати цю хворобу.
 • Контактний спосіб – відбувається через виділення хворої тварини, які потрапляють на слизову оболонку здорової кішки.
 • Трансмісійний шлях – через укуси кліщів та бліх, які контактували з хворою твариною.
 • Внутрішньоутробна поява – кошенята в такому разі не виживають.
 • Материнське молоко хворої кішки також заражає новонароджених кошенят.

Незважаючи на те, що люди не можуть заразитися панлейкопенією, вони можуть поширювати захворювання на одязі або взутті.

Симптоми зараження

Щоб не допустити загибелі вихованця, необхідно навчитися розпізнавати ознаки чумки у кішок, щоб якнайшвидше приступити до лікування. Період інкубації захворювання становить від шести до дванадцятої доби, воно дуже швидко розвивається та вражає організм.

Явні симптоми чумки викликаються інтоксикацією та зневодненням, у кішки підвищується температура, порушується травлення та виникає утрудненість дихання.


Панлейкопенія має кілька форм, за якими можна визначити перебіг хвороби.


  Блискавична форма – ця форма найчастіше атакує тварин до одного року. Патологія настільки швидко розвивається, що тварина вмирає майже миттєво. Кішка відмовляється від їжі та води, не проявляє рухової активності, з’являється тремтіння кінцівок.
 1. Гостра форма вражає дорослих кішок. У кішки з’являється блювання та пронос, біль у животі, зниження рухової активності, сльозовиділення, підвищення температури, прискорене серцебиття. По фото чумки у кішок можна побачити, як виглядає хвора тварина.
 2. Підгостра форма – вона має такі ж симптоми, як і гостра, але їх вираз слабший. У такому разі лікування панлейкопенії відбувається швидко, без негативних наслідків.

Діагностика стану

При найменшій підозрі на чумку необхідно відразу звернутися до ветеринарної клініки, щоб провести всі аналізи і негайно приступити до лікування. Чим швидше почнеться лікування, тим більше шансів урятувати вихованця.

Проводяться такі дослідження:

 • Мазок з рота та носа;
 • Аналіз калу;
 • Аналіз крові на кількість лейкоцитів;

Також проводиться диференціальна діагностика. Діагноз ставиться на основі анамнезу, огляду, лабораторних та клінічних аналізів.

Правильне лікування

Після того, як встановлено діагноз, починає лікування чумки у кішки, яке має призначатися ветеринарним лікарем. Тваринові призначають ліки, які допомагають полегшити його стан.

 • Знеболювальні засоби
 • Антигістаміні засоби
 • Противірусні та імуномодулятори
 • Ліки, що виводять токсини
 • Антибіотики
 • Ліки для підтримки серцевої діяльності
 • Кошти для нормалізації процесів обміну

Також важливо давати кішці вітаміни, у складі яких міститься фолієва та аскорбінова кислота. Щоб спричинити збільшення відокремлення сечі, можна застосовувати рослинні препарати.


Процес одужання

Після того, як було здійснено процес лікування чумки у кішки в домашніх умовах лікарськими препаратами, тварина йде на виправлення.

Кількість лейкоцитів у крові нормалізується, кішка набирає вагу, нормалізується температура тіла. Іноді панлейкопенія залишає наслідки на все життя – хронічні порушення роботи серця та легень, а також нервові захворювання.

Під час лікування необхідно:

 • Розмістити вихованця в теплому приміщенні;
 • Затінити приміщення від сонячних променів;
 • щодня провітрювати та робити вологе прибирання;
 • Давати кішці багато теплої кип’яченої води;
 • Видаляти ватними тампонами виділення з очей та носа;

Відомий народний метод лікування горілкою чумки у кішок не дає результатів і навіть може посилити стан вихованця. Краще не проводити подібних експериментів і одразу ж звернутися до ветеринара за правильним лікуванням.

Профілактика чумки

Щоб уникнути цього небезпечного захворювання, необхідно вакцинувати тварину. Робити щеплення можна тільки повністю здоровим вихованцям, не можна робити вакцинацію кошенятам до двох місяців, а також вагітним, кішкам, що годують і нездоровим. Вакцинація повинна проводитись один раз на рік.

Важливо знати, що якщо вихованець все ж таки загинув від панлейкопенії, не можна заводити іншу кішку протягом одного року. Старих речей та іграшок загиблого вихованця потрібно позбутися.

Перед вакцинацією також необхідно провести обробку від гельмінтів та зовнішніх паразитів. Не слід пропускати профілактичні огляди у ветеринарного лікаря та здійснювати їх не менше двох разів на рік.

Фото ліки від чумки у котів