Кашель у кішки: причини, як і чим лікувати, види кашлю у кішки

Кашель у кішки: ТОП-10 причин кашлю + поради щодо профілактики та діагностики захворювань

Кашель у кішок трапляється не часто порівняно з іншими тваринами, наприклад із собаками. Тому при виявленні у свого вихованця такої недуги слід насторожитися, з’ясувати, що викликало кашель, і негайно розпочати лікування, якщо це необхідно.

Кашель – це захисна реакція організму на зовнішні та внутрішні подразники. При його виникненні з дихальних шляхів видаляються продукти запалення – слиз або гній, або сторонні предмети, такі як пил, кістки, різна дрібниця, шерсть, волосся.

Зазвичай кашель нешкідливий і швидко минає самостійно. Але слід розуміти, що деякі види кашлю призводять до загибелі тварини, тому при погіршенні стану Вашого улюбленця обов’язково зверніться за медичною допомогою. Тільки ветеринар зможе визначити причину кашлю, наскільки він шкідливий для кішки, та призначити правильне лікування.

Як кашляє кішка

Часто кашляючи, кішки лякають своїх господарів, позою, перебуваючи в якій її тіло здригається, ніби в конвульсіях і хриплими гучними звуками, що вириваються з горла.

 • Такий стан речей схожий на ситуацію, ніби кішка подавилася і не може дихати.
 • Видовище страшне, і справді в горло могло потрапити стороннє тіло, але це далеко не основна причина.Як і у людей причини виникнення кашлю у кішок найрізноманітніші. Тільки у котів вони інші. За своєю природою кашель поділяється на рефлекторний та симптоматичний.

Рефлекторний кашель

 1. Коли тварині в горло (харчові або дихальні шляхи) потрапило стороннє тіло. У такій ситуації кішка кашляє і хрипить, вивертає язик, крутить голову в різні боки, намагаючись позбавитися стороннього предмета.
 2. Коли впливають зовнішні подразники та алергени: дим, перець, борошно, пральні та інші дрібні порошки, їдкі гази: вихлопні від автомобілів, від побутової хімії, і навіть парфумів.

Симптоматичний кашель

 1. Респіраторний кашель викликають інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів: бактеріальні, вірусні, грибкові (бронхіт, запалення легень, ринотрахеїт, ларингіт та ін.). Такі захворювання часто супроводжує наступна симптоматика: слабкість, виділення з носа та очей, підвищена температура тіла. Якщо домашня тварина і контактує тільки з Вами, то захворювання цілком могли принести на підошві вуличного взуття.
 2. Кашель, викликаний глистими інвазіями. Виникає через токсинів, що у процесі життєдіяльності хробаків та його личинок.Гельмінти з’являються навіть у домашніх кішок, якщо своєчасно не проводити антигельмінтну обробку тварини. Це потрібно робити раз на півроку.

Коли у кота з’являються гельмінти, зазвичай, це супроводжується збільшенням живота, різким зниженням апетиту, млявістю, блюванням, проносом, наявністю слизу, крові або паразитів у випорожненнях, підвищенням температури.

Коли потрібно звертатися до ветеринара?

Якщо стан серйозний і кіт сильно ослаб, лікування потрібно проходити лише під наглядом ветеринара, оскільки при масовій загибелі гельмінтів тварина може постраждати від інтоксикації.

 1. Кашель, що виникає на тлі хвороб серця та серцево-судинної системи. У такому випадку, крім покашлювання ви можете спостерігати задишку млявість та важке дихання. Тут також необхідна консультація спеціалізованого ветеринара, який знається на кардіологічних захворюваннях кішок.
 2. Алергічний кашель. У тому числі бронхіальна астма. Викликається алергенами, про які вже йшлося вище. Такий кашель досить часто явище, оскільки коти мають дуже чуйний нюх і дуже сприйнятливі до різних алергенів.
 3. Онкологія. Кішки також схильні до онкологічних захворювань. Метастази можуть проникати у легеневі тканини, у разі виникає кашель. Зазвичай це вікове захворювання, яке зустрічається у котів віком близько 10 років. Лікування можливе як хірургічне, так і медикаментозне. Головне своєчасно звернутися за медичною допомогою.
 4. Травматичні ураження горла, трахеї чи легені. Виникають у результаті бійок, падінь та інших травмуючих ударів. Після чого в грудній клітці може накопичуватися повітря або гній, розпираючи грудну клітку тварини, вона не може дихати і гине від ядухи.
 5. Грибкові захворювання: бластомікози та мікози.
 6. Трихобезоари – грудки вовни у шлунку. Виникають унаслідок вилизування. Як правило, такий кашель закінчується блюванням із виділенням грудки вовни.

Цей перелік не повний, тому при виявленні кашльового синдрому у Вашого улюбленця найкраще проконсультуватися з лікарем.

Оскільки природа виникнення кашлю різна, тому й сам кашель буває різним. Щоб визначити причину кашлю, ветеринари поділяють його на види.
Види кашлю у котів

 1. За тривалістю кашель буває хронічним – триває не один місяць, іноді триває роками і гострий – спонтанно виник і триває кілька днів.
 2. За силою кашель поділяють на слабкий, сильний та поверхневий.
 3. За інтенсивністю: легкий або надривний, що переходить у блювоту.
 4. За характером виділень: сухий або вологий кашель з відділенням слизу, крові або мокротиння.
 5. За тембром: дзвінкий або приглушений.
 6. За часом прояву: сезонний, наприклад, навесні найчастіше проявляється алергічний кашель. Буває так, що тварина кашляє у певний час доби вранці чи ввечері.
 7. За частотою: напади кашлю трапляються часто або навпаки рідко.

Спостерігаючи за кашлем тварини, визначте її тип за вказаними вище параметрами. Це допоможе ветеринару визначити повну картину захворювання та поставити правильний діагноз.


Як допомогти своєму улюбленцю

Для початку заспокойтесь самі і постарайтеся заспокоїти свого улюбленця.Говорячи відверто, вдома можна лише полегшити стан хворої тварини.

 • Для цього провітріть приміщення, зволожте повітря, але не допускайте протягів, щоб не нашкодити вже хворому звірку.
 • Можна зробити інгаляцію теплим вологим повітрям, набравши гарячої води у ванну, а потім залишити кота на деякий час у ванній кімнаті.

Кішки дуже чутливі до емоцій, тому обов’язково ласкайте свого улюбленця, поговоріть з ним спокійним впевненим тоном, тоді тварина зрозуміє, що господар йому допоможе, це полегшить стан хворого.

У жодному разі не давайте медикаменти до походу до ветеринарної клініки, це важливо для встановлення точного діагнозу, до того ж не знаючи точної причини кашлю, можна тільки нашкодити тварині.

Медична допомога

Якщо діагноз встановлений точно і своєчасно, після остаточного визначення причини кашлю лікар скористається сучасними інструментами та методами лікування, та зможе швидко відновити здоров’я кішки.

Рекомендації ветеринара

Кожен поставлений діагноз вимагає особливого лікування:

 • Наприклад, інфекції лікують, підвищуючи імунітет тварини, що у разі алергічного кашлю може погіршити стан пацієнта. Тут потрібні антигістамінні препарати. Якщо встановлено алерген, його бажано зовсім усунути з життя тварини.
 • При астмі призначають інгалятори, якщо це не допомагає – глюкокортикоїди.
 • Для лікування вірусних інфекцій використовують курс антибіотиків. Кашель усувають за допомогою муколітичних та відхаркувальних засобів.
 • Гельмінтоз лікується комплексно, причому прийом ліків відбувається двічі, для повного знищення дорослих хробаків та їхнього потомства. Обов’язково відстежують стан тварини після такого лікування, у разі зневоднення та виснаження призначаються інфузійні розчини.
 • Під час вилучення стороннього тіла іноді виявляються різні пошкодження тканин. Рани лікують протизапальними препаратами, за необхідності призначають антибіотки.

У будь-якому випадку слід пам’ятати один загальновідомий факт. Найкраще лікування для кішок, так само як і для людей, є попередження хвороби та її профілактика.

Профілактичні заходи

 1. Лежанка кота повинна бути в теплому приміщенні, захищеному від протягів, найкраще біля батареї. Втім, кішки й самі вибирають для сну тепліше містечко, не відмовляйте їм у цьому.
 2. Годування сирим м’ясом та рибою – вірний спосіб заразитися паразитами. Тому слід звести нанівець такі частування.
 3. Зміцнюйте імунітет свого улюбленця: купуйте корми супер-преміум класу або використовуйте якісні натуральні продукти. Включайте в раціон вихованця вітамінні та мінеральні добавки, які Вам рекомендував ветеринар.
 4. Періодично відвідуйте ветеринара для профілактичного огляду, та вчасно звертайтеся за медичною допомогою у разі потреби.
 5. Вимкніть контакт з незнайомими тваринами, регулярно мийте взуття та передпокій після кожної прогулянки. Кішки люблять повалятися в пилюці, а там можуть бути і яйця паразитів та інфекції та інші неприємності. Після повернення додому, перш ніж погладити кота, вимийте руки.
 6. Киньте курити, це шкідливо і для Вас, і для вихованця. Пасивне куріння загрожує шлунковими захворюваннями та бронхіальною астмою.
 7. Вчасно обробляйте кішку від глистів і дотримуйтесь графіку щеплень.
 8. Не давати йому кістки або легко ушкоджені іграшки.

Але якщо вашому вихованцю довелося захворіти, а ви любите його і щиро бажайте допомогти йому, відмовтеся від самолікування та запишіться на прийом у ветклініку, якнайшвидше. Адже ефективність лікування залежить від швидкості встановлення діагнозу.
Фото ліки від кашлю у кішки