Хвороби очей у кішок: список, фото симптомів, причини та правильна діагностика захворювання

Хвороби очей у кішок – види захворювань та поради ветеринарів.

Орган зору у кішок, як і в людини, вимагає детальної уваги та ретельного догляду. Слизова оболонка, кон’юнктива і рогівка іноді можуть бути найважливішим індикатором чи здоров’я хвороби.

А колір та особливості райдужної оболонки можуть підказати досвідченому лікарю про наявність генетичного дефекту у представника сімейства котячих.

Причини захворювань очей

Існує досить велика класифікація етіологічних факторів, що призводять до захворювання очей у кішок.

Які хвороби очей через виникнення бувають у котів:

 1. Травма ока. При цьому враховується факт завдання травми, що використовується ушкоджуючий агент, точна локалізація удару або хімічного опіку (залежно від виду травми). Пошкоджуватися може не тільки очне яблуко, але й стінки орбіти, жирова тканина, що оточує, м’язи і сльозовий апарат. Протягом деякого часу після отримання травми вихованцю необхідний спокій та реабілітація. А ось відсутність належного обсягу медичної допомоги неминуче призводить до інфікування уражених тканин.
 2. Метаболічні захворювання, наприклад, цукровий діабет, патологія щитовидної залози, патологія надниркових залоз. При надлишку глюкози в крові кішка швидко втрачає гостроту зору, а потім взагалі сліпне.Пов’язаний цей ефект із токсичною дією продуктів метаболізму нерозщепленої глюкози. При надмірній роботі щитовидної залози очний апарат піддається атакам гормонів та їх метаболітів.
 3. Артеріальна гіпертензія та ряд неврологічних захворювань часто призводить до крововиливів у сітківку, склеру, кон’юнктиву ока, а відповідно до зниження зору, приєднання інфекції.
 4. Підвищений внутрішньоочний тиск є прямою причиною розвитку глаукоми. Це може бути вроджений дефект (менші розміри камер ока) або придбана після травми, запального процесу деформація передньої та задньої камер ока.

Найбільш фізіологічним процесом є старіння кішки. При цьому рогівка втрачає частину рідини та колишню еластичність. Зменшується кількість жирової тканини в очниці, і послаблюються м’язи. При цьому може просто знизитися гострота зору або розвивається стареча катаракта.

Існують так звані групи ризику, які складаються зі схильних порід кішок. До них відносять екстремалів та метисів. Найбільш рідко зустрічається очна патологія у британців та шотландців.

Кожен власник повинен обов’язково ознайомитися зі схильністю конкретної породи до того чи іншого захворювання (наприклад, дізнатися про характерні хвороби очей у британської кішки).

Ветеринари також виділяють фактори ризику, які можуть посилювати ситуацію в ряді випадків:

 • Відсутність належного гігієнічного догляду.
 • Відсутність специфічної вакцинації у вихованця.
 • Нераціональне харчування, в якому знижено кількість жиророзчинних вітамінів.

Також до цієї групи віднесено погану санацію вогнищ інфекції, наприклад, при рідкісних профілактичних візитах до ветеринара.

Інфекційні захворювання органів зору

Інфекційна та неінфекційна патологія у кішок зустрічається з однаковою частотою. Етіологічним фактором зараження може стати внутрішній осередок інфекції або зовнішня дія.
Найчастіше це відбувається або у груп ризику, або при зниженні імунітету у вихованця. Виділяють вірусні, бактеріальні, грибкові та паразитарні захворювання очей.

До загальних симптомів ураження органу зору відносять:

 1. Підвищення температури тіла свідчить про гостре запалення в організмі тварини.
 2. Виражена спрага пов’язана як з підвищенням температури, так і з інтоксикацією організму.
 3. Зникнення апетиту має насторожити господаря кішки.
 4. У перші ж години від зараження разюче змінюється поведінка та ступінь активності кішки, вони стають млявими та байдужими до оточуючих людей, дій.

Найбільш специфічні місцеві симптоми захворювань очей у котячих:

 1. Поява почервоніння кон’юнктиви, тканин навколо ока, ін’єкція склер.
 2. Поява патологічних виділень із очей, наприклад, гною.
 3. При тяжких ураженнях можуть спостерігатися виразки на рогівці.
 4. Помутніння рогівки також не є нормою.

Світлобоязнь, заворот століття можуть бути найбільш ранніми ознаками розвитку запального процесу.

Симптоми глаукоми

До другої групи очної патології відносять неінфекційні захворювання органу зору. Найчастішим проявом є глаукома. Через вроджене або набуте звуження камер ока порушується відтік рідини, розвиваються больові атаки та знижується гострота зору.

До ознак глаукоми у вихованця відносять:

 • Розширення зіниць.
 • Втрата реакції на світловий подразник.
 • При зміні гостроти зору вихованець починає примружуватися.
 • Порушення трофіки навколишніх очей тканин призводить до зменшення розмірів жирової клітковини орбіти. Зовні можна побачити захід очного яблука.

На перших етапах хвороби відзначається ін’єкція склер, а потім передня частина ока поступово набуває темного відтінку.

Симптоми катаракти

Друге за поширеністю захворювання – це катаракта. Внаслідок природного старіння або різних метаболічних процесів в організмі відбувається помутніння кришталика.

 • Мутний кришталик не здатний виконувати свою основну функцію – акомодація ока.
 • Специфічним симптомом, який повинен насторожити власника кішки, є поява блиску очей.

При цьому вихованець також мружиться, намагаючись рефлекторно збільшити гостроту зору.

На фото даної хвороби очей видно помутніння очного яблука, яке помітить кожен господар.

Методики лікування захворювань очей

Орган зору є досить складною структурою, в якій важливе значення має не тільки очне яблуко, а й оточуючі тканини. Оскільки втрата зору – це серйозна ситуація для вихованця, слід вчасно звернутися за допомогою до фахівця.

Основні рекомендації щодо лікування хвороб очей у кішок:

 1. Виявлення причин захворювання, з використанням огляду зовнішнього та огляду очного дна.
 2. Усунення інфекційного агента. Локальні паразити лікують за допомогою антибактеріальних крапель, мазей для закладання за повіку та промивань розчинами антисептиків (важливо застосовувати розчини лише на водній основі).
 3. При розвитку загального інтоксикаційного синдрому вдаються до використання системних антибактеріальних засобів (ін’єкції, суспензії, таблетки, капсули з гранулами).
 4. На практиці широко використовують застосування вітамінних комплексів, які виконують роль антиоксидантів.
 5. Включення комплексів ненасичених жирних кислот дозволяє зберегти нервові волокна та закінчення в області органу зору.

Для хворого вихованця обов’язково організують лікувально-охоронний режим, що включає дотримання повного спокою. Раціон харчування повинен повністю покривати добову потребу в калоріях, але не містити потенційних алергенів.

Антисептичні пов’язки для ураженого ока повинні змінюватися щодня, щоб не допустити повторного інфікування тканин.

Якщо медикаментозним шляхом не вдається усунути патологію, вдаються до операційного лікування.
Фото кращих ліків від хвороб очей у котів