Гастрит у кішок: причини виникнення, симптоми та ефективні методи лікування

Гастрит у котів: всі види захворювання, перші ознаки, методи лікування запалення слизової оболонки шлунка у кота

Активність та здоров’я кішок безпосередньо залежать від режиму та якості харчування вихованця. При нераціональному харчуванні або інших станах у тварини розвивається гастрит – запальне захворювання слизової оболонки шлунка.

Дана патологія може протікати в декількох формах, мати різні причини, а відповідно, і різне лікування. Своєчасна діагностика гастриту допоможе зберегти здоров’я вихованця, а іноді й вилікувати хворобу лише за допомогою дієти.

Форми та причини гастриту

Ветеринарні фахівці розрізняють кілька форм запального захворювання у котів:

 • Гострий гастрит. Найчастіший різновид патології. Причинами можуть стати отруєння несвіжою їжею, отрутою, токсинами. Усі представники сімейства котячих дуже чутливі до стресу, що частини призводить до розвитку гострого гастриту. Скупчення грудок шерсті у шлунку при вродженій дисфункції верхнього сфінктера органу. Ще одним, дуже поширеним фактором є бактерія H. pylori.
 • Хронічний гастрит розвивається в аналогічних ситуаціях, але протікає з періодами загострення та ремісії. Для терапії подібних станів, як правило, використовують комбіноване та тривале лікування.
 • Лікарський гастрит.Подібна форма захворювання найчастіше розвивається у кішок з ендокринною патологією. Використання стероїдних протизапальних засобів деяких видів імунних препаратів призводить до утворення стероїдних виразок, поверхневих ерозій у шлунку.
 • Ознаки гастриту у кішок можуть виникнути при аутоімунному запаленні. Причиною, що активувала інфільтрацію стінок шлунка еозинофілами, стає глистяна інвазія, хронічна алергія.


При порушенні роботи нирок (хронічна ниркова недостатність) спостерігається уремічний гастрит, для якого характерне відкладення фібрину на стінках шлунка.

Вилікувати подібну форму практично неможливо з огляду на незворотний процес у нирках. Від виявлення форми хвороби залежить, як лікувати гастрит у кішки.

Симптоми гастриту у котів

Наявність запального захворювання слизової оболонки шлунка можна вже при перших симптомах гастриту у котів:

 • Різке зниження апетиту. Причиною подібного симптому можуть бути виражені болі або зменшення моторики шлунка.
 • Блювота, часто зі шматочками нез’їденої їжі свідчить про порушення основних функцій органу.
 • Поява у блювотних масах домішки жовчі може бути показником поширення запального процесу на тонкий кишечник.
 • Змінюється характер випорожнень.При гострому гастриті стілець стає рідким, спостерігається діарея. При хронічному поточному процесі в період загострення з’являється кал з неперетравленими залишками їжі.
 • Нестача енергії, больовий синдром призводять до зміни активності тварини. Кішки відмовляються грати, воліють лежати.
 • Наслідком тривалого захворювання є анемічний синдром. При огляді слизових оболонок порожнини рота можна помітити або різку блідість, або легку жовтуху.
 • Мова вихованця покривається густим білим нальотом, стає сухою при загостренні запального процесу.


При загальному огляді можна помітити неспецифічні ознаки захворювання – неприємний запах з рота та від усього тіла тварини, а також втрата блиску та випадання вовни.

Діагностика гастриту у котів

Велика увага під час обстеження вихованця приділяється збору анамнезу. Питання, які будуть цікавити ветеринара:

 1. Коли з’явилися перші ознаки хвороби?
 2. Що передувало початку хвороби?
 3. Наявність стресових ситуацій.
 4. Похибки в дієті.

Також проводиться детальний огляд вихованця з оцінкою ваги, зростання, оглядом слизових оболонок очей та порожнини рота.

В якості неспецифічних досліджень проводиться:

 • Загальний аналіз крові, в якому можуть спостерігатися ознаки анемії, запалення (лейкоцитоз та прискорення швидкості осідання еритроцитів). При глистній інвазії та алергічних реакціях у периферичній крові збільшується рівень еозинофілів.
 • У загальному аналізі сечі можуть з’явитися ознаки ниркової недостатності (як первинна причина захворювання).
 • Біохімічний аналіз крові проводиться тільки при підозрі на первинне вогнище, наприклад, хронічна ниркова недостатність, цукровий діабет, інша ендокринна патологія.
 • Ультразвукове дослідження органів травлення з функціональними тестами дозволить помітити порушення моторики шлунка, виявити органічну патологію, наприклад, уроджений перегин жовчних шляхів.
 • Для визначення кислотності шлункового соку та ознак інфікування бактеріальним агентом проводяться дихальні тести.Присутність у видихуваному повітрі аміаку під час проведення функціонального тесту дозволяє підтвердити діагноз інфекційного гастриту.

У тяжких випадках хвороби, при стійкості до терапії діагностику доповнюють ендоскопією із забором тканин шлунка для дослідження. Також використовується рентгенологічне дослідження із введенням контрастного препарату.

Дієта при гастриті

Перше та найважливіше питання від власників, чим можна годувати кішку при гастриті.

Найпоширеніша та найефективніша схема дієтотерапії:

 1. Перші 24 години після виникнення гострого гастриту у кішок або загострення хронічного гастриту – повне виключення їжі. Вихованцю дають тільки кип’ячену воду невеликими дозами для профілактики появи блювоти.
 2. З другої доби в раціон харчування вводять слизові відвари (з рисової крупи), а потім і супи без м’ясного компонента.
 3. На весь період лікувальної дієти слід відмовитися від овочів, крім вареного яблука.
 4. На 5 добу до раціону обережно вводять м’ясні бульйони або відварене м’ясо (кролик, індичка, яловичина).

При поверненні блювоти або діареї слід повернути вихованця на попередній етап харчування.

У період ремісії слід використовувати сухі корми зі зниженим алергічним індексом або спеціалізовані корми для котів з гастритом.

Медикаментозна терапія

Усунення причин захворювання – один з найважливіших кроків до успіху. При виявленні бактеріального зараження проводять курсове лікування гастриту кішок антибактеріальними препаратами.

 • Для зниження агресивності шлункового соку використовують блокатори протонної помпи (омепразол) та блокатори Н2 рецепторів гістаміну.
 • При появі блювання використовують церукал у вигляді ін’єкцій, а спазмолітики допоможуть зняти больовий напад.

Фото кращих препаратів від гастриту у котів