Стоматит у кішок: симптоми, причини та лікування (поради ветеринарів)

Стоматит у котів. Що це таке? Ознаки появи + рекомендації, як лікувати та запобігти

Одне з найчастіших питань для ветеринара від власників, чи буває у кішок стоматит. Це захворювання поширене серед сімейства котячих. Стоматит є запальним захворюванням слизової оболонки порожнини рота.

При цьому запальні зміни можуть захоплювати поверхню ясен, язика, внутрішньої сторони щік, піднебіння, проходити на кордоні з ковткою. Причин для виникнення захворювання досить багато, і саме від їхньої діагностики залежить тактика лікування вихованця

Класифікація стоматитів у кішок

Єдиної класифікації цієї патології не існує, але можна ознайомитися з усіма різновидами захворювання:

 1. По області поширення стоматит ділять на обмежений та дифузний запальний процес. Наявність від 1 до 4 виразок або плям гіперемії на обмеженій ділянці слизової оболонки дає змогу віднести патологію до першої групи.
 2. За характером перебігу запального процесу стоматити ділять на гостру та хронічну інфекцію. Виділяють також рецидивну інфекцію, при якій загострення спостерігається до 3 разів на рік.Особливо виділяють класифікацію стоматитів через виникнення:

 • Травматичний стоматит. Найчастіше розвивається у вихованців з обламаними іклами, при сторонньому тілі в порожнині рота. У ряді випадків можливе механічне пошкодження вразливої ​​слизової оболонки при неправильному чищенні зубів у вихованця.
 • Запалення може спостерігатися при хімічних та термічних опіках. Наприклад, дратівливою та агресивною дією має ряд рослин, деякі комахи, хімічні отрути та токсини.
 • До виникнення уремічного стоматиту призводить відкладення плівок фібрину при хронічній нирковій недостатності.

Найбільшу групу етіологічних факторів становить інфекція. Розрізняють грибкові, бактеріальні та вірусні стоматити у кішок. Причиною утворення виразок може стати масивна глистова інвазія (запальні ушкодження на слизовій оболонці можуть бути наслідком важкої алергічної реакції).

Морфологічні види стоматитів

Тип запальної реакції, що протікає на рановій поверхні, поділяється на наступні групи:

 1. Катаральне запалення, при якому зовні спостерігається лише гіперемія та локальний набряк тканин.
 2. Фібринозне запалення, при якому на поверхні тканин відкладаються фібринові плівки. Найчастіше подібний тип стоматиту спостерігається під час інфікування бактеріальною флорою.
 3. Серозний стоматит – найяскравіший приклад вірусного захворювання.При цьому на слизовій оболонці зовні утворюються виразки різного діаметру, але фібрину на рановій поверхні немає.

У найбільш тяжких випадках запалення в порожнині рота набуває гнійного або геморагічного характеру, картину якого можна побачити на фото стоматиту у кішок.

Іноді зустрічається стоматит при аутоімунних процесах, і тоді на слизовій оболонці спостерігаються утворення з еозинофілів та інших клітин крові. Після травматичного впливу часто спостерігається розростання сполучної тканини, яке на перших стадіях також відносять до стоматитів.Симптоми стоматиту у котів

Незважаючи на досить великі групи відмінностей, всі види запальних захворювань ротової порожнини супроводжуються загальними симптомами стоматиту у кішки:

 1. Спочатку свербіння, яке швидко змінюється больовими відчуттями. Біль може турбувати вихованця, як при їді, так і в спокої.
 2. Резне слиновиділення зумовлене роздратуванням больових рецепторів у роті, і рефлекторною активацією симпатичної нервової системи.
 3. При уважному огляді можна побачити поява ділянок почервоніння на слизовій оболонці. Плями гіперемії можуть з’являтися біля основи зубів, між яснами та внутрішньою поверхнею щік, на небі та мові.
 4. При вторинному інфікуванні грибками виразки покриваються суцільним білим нальотом.
 5. При бактеріальному інфікуванні виділення з виразок набуває гнійного характеру.
 6. Неприємний запах із рота у кішки – це результат дії ферментів хвороботворних мікроорганізмів.
 7. В якості неспецифічного симптому можна помітити, як тварина часто потирає лапками мордочку, відмовляється від їди, іноді – і води.
 8. Збільшення деяких груп лімфатичних вузлів, найбільш наближених до осередку інфекції.

При тривалому перебігу у вихованця можуть хитатися і випадати зуби.


Діагностика захворювання у котів

Причин для виникнення стоматиту у кішки досить багато, тому і обстеження має бути комплексним, і включати:

 1. Детальний огляд у спеціаліста.
 2. Збір даних анамнезу, із зазначенням часу появи симптомів, що передують травмам, супутнім захворюванням.
 3. Загальний аналіз крові дозволяє виявити ознаки запалення. При бактеріальному зараженні у периферичній крові спостерігається збільшення швидкості осідання еритроцитів, лейкоцитоз. За вірусної природи патології переважно збільшуються лімфоцити. Алергічні стоматити завжди супроводжуються збільшенням вмісту еозинофілів у крові.
 4. Біохімічний аналіз крові виявляє більш глибокі зрушення зі здоров’ям вихованця, наприклад, підвищений рівень реактивного білка, ознаки імунодефіциту (зниження загального білка та зміни співвідношення різних фракцій між собою).
 5. Мазок із порожнини рота є обов’язковою діагностичною процедурою для хворого кота. Для дослідження беруться мазки з поверхні виразок, гіперемії чи везикул.
 6. Вміст гнійних виразок слід посіяти на живильні середовища для визначення самого збудника, як і його чутливості до різних груп антибіотиків.

При підозрі на супутню патологію, наприклад, хронічну ниркову недостатність, необхідно провести функціональне дослідження роботи нирок.

Тактика лікування

Величезне значення для отримання позитивного ефекту має місцеве лікування стоматиту у кішок. Починають спільні заходи з організації годівлі. У гострий період необхідно максимально щадити пошкоджену поверхню слизової оболонки.

Для цього всі продукти дають лише у подрібненому вигляді (протерті відварені каші, м’ясо нежирних сортів, риба без кісток, відварені овочі).

Важливо також дотримуватися температурного режиму їжі, що подається. У харчуванні має бути збережена належна для віку калорійність, а також обов’язково включаються комплекси ненасичених жирних кислот.

Чим лікувати стоматит у котів:

 1. Насамперед необхідно обробити ранову поверхню водним розчином антисептика. Для цього краще використовувати флакони з дозатором.
 2. Після видалення поверхневої плівки на виразку наносять будь-який ранозагоювальний гель.
 3. При правильному підході до терапії лікування стоматиту у кішки можна проводити в домашніх умовах.

Варто відразу ж відмовитися від лікарських засобів з анестетиками, адже Лідокаїн порушує провідність імпульсів у тканинах серця. При тяжкому перебігу стоматиту у кішок використовують системну терапію із застосуванням антибактеріальних або протигрибкових засобів.

Фото ліки від стоматиту у котів