Токсоплазмоз у кішок: все про симптоми, лікування та правильну профілактику захворювання (інструкція + опис ліків)

Токсоплазмоз у кішок, як визначити і чим небезпечний: особливості прояву хвороби та як передається людині

Токсоплазмоз (Toxoplasma gondi) – захворювання спричинене паразитами, що здебільшого протікає безсимптомно. Джерело зараження – близько 180 видів домашніх та диких тварин дрібних та великих особин, у тому числі й людей. Половина населення планети є носіями цієї зарази, тільки немовля, що народилося, може вже заражене від матері.

У Росії, за статистичними даними, носіями є близько 20% населення, а в деяких куточках Землі з низьким рівнем життя сягає 95%.

Що ж це за паразит, як він передається, симптоми захворювання, способи лікування, чи є вакцина від токсоплазмозу, профілактика захворювання у людей та котів — про все це можна буде дізнатися у цій статті.

Джерело інфекції

Людина, любитель домашніх тварин, у тому числі й кішок, часом навіть не підозрює, що в його вихованці, якого він так любить гладити, обіймати, цілувати, давати їсти зі своєї тарілки і дозволяти спати у своєму ліжку, живуть, часом. безсимптомно, безліч різних вірусів, хвороботворних бактерій, паразитів, у тому числі токсоплазми.

Саме так і передається токсоплазмоз від кішки до людини.Токсоплазма, крім тварин, може знаходитися у водоймах, ґрунті та на рослинах, поширюючись екскрементами.

Потрапляючи в організм орально, через інші слизові оболонки або через кров, ця бактерія в ослабленому організмі починає розмножуватися, вражаючи життєво важливі органи. При хорошому імунітет здоровий організм виробляє антитіла, що стримують її безконтрольне розмноження.
Симптоми

Тварина може бути просто носієм токсоплазми і при цьому не хворіти, але за зниженого імунітету виникають симптоми захворювання.

 • Перші ознаки зараження можуть нагадувати звичайний нежить.
 • Надалі може з’явитися млявість, відмова від їжі, блювання, діарея, кашель.

При гострому перебігу захворювання з’являється біла пелена на очах, судоми, загальмованість рухів і як найгірший варіант — летальний кінець.

Шляхи розмноження

Незважаючи на те, що токсоплазмозом заражені багато представників тваринного світу, у поширенні цієї бактерії звинувачують саме кішок.

Саме в котячому кишечнику ця бактерія розмножується і разом з екскрементами виходить назовні, де знаходить собі посередника.

 • Кошеня вже може народитися хворою на токсоплазмоз, або бути носієм бактерії.
 • Особливість дорослих може інфікуватися через гризунів — мишей, щурів.
 • З’їсти на вулиці заражену рослинність або попити води з калюжі або водойми.
 • Просто принести на шерсті та лапах бактерію, а потім, вилизуючи себе, проковтнути разом зі слиною.
 • При контакті зі своїми родичами, як при статевому контакті, так і під час «боїв без правил» через подряпини.
 • При поїданні інфікованого м’ясопродукту, термічно не обробленого.
 • Маленькі діти, граючи в пісочниці на вулиці, також можуть заразитися токсоплазмою, адже кішкам дуже подобається випорожнюватися в пісок.
 • Людина може заразитися крім усіх інших способів, лише змінюючи котячий лоток.

Небезпека для людини

Клінічна картина розрізняє вроджений та придбаний токсоплазмоз, а також гострий та хронічний.

 • При вродженому захворюванні відбувається загибель плода внутрішньоутробно, або дитина вмирає майже відразу після народження, або виживає, але з ураженням очей, нервової системи та інших органів. Можлива патологія головного мозку – олігофренія.
 • При гострій стадії виникає жар, збільшується печінка та селезінка. Якщо хвороба вражає нервову систему, виникає головний біль, блювання, судоми, параліч.
 • При хронічній формі, що буває найчастіше, тримається невелика температура тіла, підвищуючись не більше 38º, збільшуються лімфовузли, печінка, виникає головний біль, з’являється швидка стомлюваність. Постраждати можуть і зорові органи, нервова система та інші життєво важливі органи.
 • Хвороба може протікати і безсимптомно.

Оскільки саме кішка є осередком зараження, то людина не може заразити іншу людину. Винятком є ​​внутрішньоутробна передача інфекції.

Профілактика

Ніхто не застрахований від зараження токсоплазмою, але для зменшення ризиків необхідно дотримуватися профілактики токсоплазмозу у кішок:

 • Вчасно прибирати екскременти з лотка;
 • Проводити дезинфекцію лотка, миски з водою та їжею та всього житлового приміщення;
 • Убезпечити вихованця від контакту з безпритульними котами;
 • Регулярно відвідувати ветеринарну клініку.

На жаль, щеплення від найпростішої бактерії як для тварин, так і для людини не існує.

Найвірніший спосіб з метою профілактики захворювання – це вакцинація від токсоплазмозу кішкам, яка дає потужну захисну силу. У тримісячному віці потрібно зробити вакцинацію кошеняті, для вироблення стійкого імунітету. Не забути за два тижні до процедури дати протиглистяний препарат.

Діагностика

Симптоми токсоплазмозу дуже подібні до симптомів інших захворювань, тому лікар-ветеринар, для точної діагностики рекомендує пройти ряд аналізів на токсоплазмоз кішкам. Наявність одного аналізу калу на наявність ооцист, у яких знаходяться бактерії, буде недостатньою.

Для точної діагностики токсоплазмозу у кішки необхідно:

 • Зробити рентген та УЗД;
 • Цитологічні та серологічні дослідження крові;
 • Полімерна ланцюгова реакція в лабораторних умовах.

При позитивних результатах тестування призначається терапія.
Лікування

Вилікувати вихованця до кінця все одно не вийде, але зменшити симптоми, покращити самопочуття і з гострої фази перевести в хронічну форму при тривалому лікуванні цілком можливо.

 • Лікар зазвичай призначає лікування при токсоплазмозі у дорослих кішок старше 7 років та у молодих особин антибіотиками — Хімкокцидом або Далацином.
 • А також імуномодулюючими, антибактеріальними, протизапальними та діуретичними препаратами.
 • Вже на третю добу при правильному лікуванні вихованцю стає легше. Молоді кошенята зазвичай переносять хворобу у гострій формі.
 • Дорослий же кіт за наявності додаткових хронічних захворювань може одужати від хвороби нескоро.

Чи можливе повторне зараження

При перенесеному токсоплазмозі у тварини на певний час виробляється імунітет, тому повторне зараження якщо й станеться, то в той період часу, коли антитіла зникнуть з організму.

Щоб цього не сталося, не можна пропускати призначений ветеринаром час для вакцинації, вживати профілактичних заходів та проводити дезінфекцію.

Фото кращих засобів від токсоплазмозу у котів