Гепатит у кішок: симптоми, причини, лікування та правильна діагностика захворювання

Гепатит у котів: основні причини виникнення. Прогноз, як довго триває + поради ветлікарів, як лікувати

Печінка є одним з найважливіших органів, який дозволяє оптимально підтримувати гомеостаз в організмі тварини. При невеликому пошкодженні печінкова тканина здатна до регенерації.

Масивне пошкодження тканини призведе до вивільнення білірубіну, жовчі, низки ферментів, швидкого розвитку геморагічного синдрому та інших патологічних станів.

Функції печінки у кішки

Щоб зрозуміти, наскільки важливо підтримувати нормальну діяльність печінки у котів, необхідно ознайомитися з основними функціями органу:

 1. Синтез факторів згортання крові.
 2. Вироблення факторів, які розщеплюють тромби у кровоносних судинах.
 3. Синтез транспортних білків, які переносять залізо, імуноглобуліни, деякі види гормонів та лікарських засобів.
 4. Вироблення жовчі та проведення її по печінкових шляхах.
 5. Підтримка онкотичного тиску плазми за рахунок синтезу білків.
 6. Саме в печінкових клітинах виробляється вуглеводний обмін, за рахунок чого організм вихованця отримує необхідну кількість енергії.

Печень виконує одну з найважливіших функцій, перетворюючи токсини, отрути, хімічні сполуки на нерозчинні речовини. Нерозчинна форма речовини нездатна всмоктуватись у кишечник, кров, викликаючи отруєння організму.

Печінка працює в комплексі з іншими органами, саме тому при гепатитах спостерігаються симптоми ураження нирок, головного мозку, травної та дихальної системи.


Причини розвитку гепатитів

Наскільки печінка є органом з потужним потенціалом, настільки ж вона схильна до різних пошкоджень.

До найвідоміших причин розвитку гепатиту у кішок відносять:

 1. Травма черевної порожнини з розривом печінкової капсули. Будь-яке травматичне пошкодження незмінно супроводжується клітинною реакцією організму та розвитком запального процесу.
 2. Інфекція. Відомо більше кількох десятків збудників інфекції, здатних руйнувати клітини печінки. Однак вірусний гепатит у кішок не зустрічається.
 3. Паразитарні інфекції, улюбленим місцем локалізації яких є печінкові протоки. Обструкція для відтоку жовчі призводить до вивільнення токсичного білірубіну та розвитку запалення.
 4. Ряд аутоімунних захворювань, при яких імуноглобуліни атакують власні клітини печінки.
 5. Не рідко спостерігаються токсичні ушкодження тканинної паренхіми. Руйнальну дію мають деякі лікарські засоби, промислові отрути, засоби для прибирання (випадкове або навмисне отруєння).
 6. Онкологічні захворювання, особливо при розпаді пухлини.

Не слід виключати і ряд генетичних захворювань, при яких тканина печінки схильна до жирового переродження.Досить часто питання для ветеринара, чи можна заразитися гепатитом від кішки. Власникам котів варто знати, що гепатит від котів до людини не передається.

Симптоми гепатиту у котів

Зважаючи на велику кількість виконуваних функцій, симптоми гепатиту у кішок також різноманітні:

 • Жовтяниця. Шкіра і видимі слизові оболонки (склери очей, порожнина рота у кішки) можуть бути пофарбовані в лимонний, зеленуватий або помаранчевий відтінок, залежно від типу жовтяниці.
 • Порушення з боку травної системи у вигляді блювання, діареї. При тривалому поточному захворюванні фекалії втрачають звичний колір через зниження секреції жовчі.
 • Підвищення температури тіла є типовою ознакою гострого запального процесу. Іноді цей симптом спостерігається при токсичних гепатитах у кішок, коли отрута провокує реакцію у відповідь організму.
 • Моча, на відміну від калу, набуває темного відтінку. Пов’язаний цей ознака з циркуляцією вільного білірубіну в крові. Фільтрування білірубіну нирками призводить до специфічного фарбування сечі.
 • Значне зниження білка в крові призводить до утворення тканинних набряків.
 • Поява на шкірі різних дерматитів.
 • Власника кішки має насторожити геморагічний висип, кровотечі з порожнини рота, кров у стільці.Через зниження синтетичної функції печінки не виробляється вітамін К, який є активатором кількох факторів зсідання крові.

При уповільнених хронічних гепатитах спостерігається виснаження тварини з одночасним збільшенням живота. Асцит (скупчення рідини в черевній порожнині) пов’язаний з фіброзом, що розвивається в печінці.

Діагностика гепатитів у кішок

Для ветеринарного лікаря дуже важливо зрозуміти, коли саме з’явилися перші симптоми. Після детального огляду та вимірювання температури тіла приступають до додаткового дослідження:

 • Збільшення лейкоцитів та швидкості осідання еритроцитів у загальному аналізі крові вказує на гостру інфекцію бактеріальної природи.
 • У загальному аналізі сечі ретельно досліджують якісний склад сечового осаду. Присутність білірубіну є показником руйнування печінкових клітин.
 • Більш інформативний біохімічний аналіз крові, в якому досліджуються фракції білірубіну (загальний, прямий та непрямий) кожен окремо та їх співвідношення між собою. Дуже специфічне підвищення ферментів АЛТ та АСТ, лужної фосфатази, які також відносяться до ознак загибелі клітин.
 • Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, зокрема печінки, дозволяє візуально оцінити стан печінкової тканини, знайти новоутворення, а іноді – і паразита в печінкових протоках.

У тяжких ситуаціях допустима біопсія печінки, яка проводиться за відсутності протипоказань.Під час вивчення зрізів печінкової тканини з’являється можливість оцінити структурні зміни в органі.

Тактика лікування гепатитів

Першим та найважливішим завданням у лікуванні гепатитів у кішок є усунення причини захворювання. Новоутворення у печінці видаляють хірургічним шляхом, якщо розміри та стан пухлини дозволяють.

При інфекційному гепатиті у кішки (бактеріальному та паразитарному зараженні) використовують антибіотики, антигельмінтні препарати. В іншому випадку призначається симптоматична терапія.

Для лікування дуже важливі такі препарати:

 • Препарати вітаміну К для підвищення зсідання крові.
 • Гепатопротектори, які знижують руйнування клітин органу.
 • Спазмолітики, протиблювотні та жарознижувальні засоби використовуються як симптоматична терапія.
 • Для зниження алергічного фону організму використовують антигістамінні препарати системної дії (пігулки або краплі для прийому внутрішньо).

При вираженій інтоксикації організму проводять внутрішньовенні вливання сольових розчинів (натрію хлорид, глюкоза). Якщо є підозра на токсичний гепатит у кішок, як екстрена терапія використовують універсальні антидоти.

Фото ліки від гепатиту у котів