Хвороби печінки у котів. Як лікувати? Симптоми, ознаки захворювання, лікування

Хвороби печінки у кішок: всі методи діагностики та профілактики захворювань печінки (гепатит, цироз, гепатоз, холецистит)

Печінка в організмі тварини виконує масу функцій, володіючи при цьому досить вираженою здатністю до регенерації. Невеликі пошкодження печеної тканини можуть протікати непомітно або мінімальними проявами.

Однак, масивна загибель печінкових клітин неминуче веде до розвитку печінкової недостатності, порушення функцій практично всіх органів (серце, головний мозок, нирки).

Функції печінки в організмі

Пічникова тканина унікальна за своєю будовою, саме ця особливість архітектоніки печінкової тканини дозволяє виконувати в організмі такі функції:

 1. Виведення з організму токсичних сполук. Універсальна система окисних ферментів сприяє трансформації отрут і токсинів у нерозчинні речовини та швидкому виведенню їх через кишечник.
 2. Участь у освіті компонентів крові. У печінці синтезується більшість факторів згортання крові, які підтримують баланс гомеостазу.
 3. Виділення жовчі, яка має бактерицидну дію, розщеплює жири на дрібніші фракції, сприяючи травленню.

Синтез білка та білкових фракцій також відбувається лише завдяки печінковій тканині.Тому при пошкодженні органу в першу чергу знижується робота імунної системи (всі відомі антитіла є за природою білками).

Причини захворювань печінки

Перелік етіологічних факторів, здатних пошкодити печінкову тканину, досить великий:

 1. Травми живота у кішок, наприклад, при падінні з дуже великої висоти, ДТП або навмисному ударі. Розрив капсули печінки призводить до кровотечі та миттєвого зниження функціональної здатності органу.
 2. Інфекційні захворювання, наприклад, вірусні, токсичні гепатити поширені серед багатьох представників сімейства котячих.
 3. Онкологічні захворювання, при яких пухлина, що розпадається, призводить до прямого пошкодження тканин, а також викликає суттєву інтоксикацію організму.
 4. Особливо велика роль належить гельмінтам і паразитам, улюбленою локалізацією яких є печінкові жовчні протоки. Блокуючи відтік жовчі, паразити призводять до пошкодження печінкової тканини.Кінцевою стадією будь-якої деструкції печінки є цироз, при якому унікальна будова паренхіму печінки повністю або частково заміщується сполучним спайками.Ознаки гострого гепатиту

Гострі гепатити можуть бути викликані інфекційним або токсичним агентом. Як токсину часто виступають не тільки солі важких металів, харчові та хімічні отрути, а й метаболіти власного організму. Подібна ситуація зустрічається у кішок, які страждають на цукровий діабет, гіпертиреоз, ниркову недостатність.

До основних ознак розвитку гострого запалення печінкової тканини відносять:

 • Зміна поведінки та активності вихованця.
 • Підвищення температури тіла.
 • Поява блювоти та діареї.

При масивному ураженні швидко приєднується жовтяниця, яку можна помітити на склерах та ділянках шкіри з мінімальним вовняним покривом.

При детальному обстеженні можна виявити ознаки токсичного шоку: почастішання пульсу та одночасно його мале наповнення. При токсичному ураженні мозку приєднуються судоми.

Клініка хронічного гепатиту

Найчастішою формою ураження печінкової тканини є хронічний гепатит. Подібна форма патології розвивається повільніше, але має не менше серйозних наслідків.

Залежно від порушення тієї чи іншої функції органу можуть спостерігатися такі ознаки хвороби печінки у котів:

 1. Поступове схуднення тварини.
 2. Зміна апетиту та переваг у їжі.
 3. Зникає блиск вовни, а шкіра під вовною набуває нездорового відтінку.
 4. Може з’явитися специфічний запах у разі порушення процесів детоксикації.
 5. Жовтяниця – незмінний супутник усіх цирозів, у яких порушується пасаж жовчі.
 6. Неодмінно з’являються порушення травлення, змінюється консистенція калу, а також його колір (знебарвлення).

На пізніх стадіях цирозу печінки на тлі загального схуднення спостерігається збільшення живота. Цей симптом пов’язаний з розвитком набряків м’яких тканин та утруднення просування крові по венозному руслу.

Клініка печінкових гельмінтозів

Гельмінти просто люблять паразитувати в печінкових жовчних протоках. З цієї причини, захворювання протікає на кшталт обструкції жовчовивідних шляхів.

При цьому спостерігаються такі симптоми хвороби печінки у котів:

 • З’являється жовтяниця.
 • Дуже часто на тлі інтоксикації розвивається багаторазове блювання.
 • З’являється білий стілець.

Самі паразити є найпотужнішими провокаторами для імунної системи вихованця.

З цієї причини частими супутниками патології є температура, загальна інтоксикація (слабкість, тварина перестає вставати, рухатися, приймати їжу). Біль свідчить про пряму токсичну дію паразитів.

Діагностика захворювань печінки

Важливим моментом у будь-якій діагностиці печінкової патології є ультразвукове дослідження. На екрані УЗД можна візуально виявити тіло гельмінта, вроджений перегин жовчної протоки, пухлину або камінь, що порушує пасаж жовчі.
На практиці також використовують додаткові методи дослідження:

 1. Загальний аналіз крові та сечі дозволяють виявити ознаки гострої інфекції.
 2. Біохімічне дослідження крові може показати підвищення печінкових ферментів, ознак супутньої патології нирок (наприклад, при одночасному ураженні нирок та печінки).
 3. Виявлення жовчних фракцій у сечі є ознакою порушення відтоку жовчі.

Також ветеринарний лікар обов’язково вивчає всі симптоми в динаміці, оцінюючи ефект від отриманої терапії.

Лікування захворювань печінки

Зважаючи на складну організацію печінкової тканини та велику кількість виконуваних функцій, лікуванню хвороб печінки у кішок приділяється пильна увага.

Базова терапія при появі відповідних симптомів:

 1. Лікувальний режим для кішки.
 2. Харчування. Існує раціональна дієта, що дозволяє виключити ліпідне навантаження на печінку, але при цьому підвищити споживання білка. Відновлення білкового дефіциту є ключовим моментом для лікування хвороб печінкової тканини. Власнику слід уважно ознайомитися з інформацією, чим годувати кішку при хворобах печінки (рисова та вівсяна каша, відварена морська риба, м’ясо кролика чи яловичина, відварені чи запечені овочі). Провідними компаніями розроблено спеціальні корми для котів при хворобах печінки.
 3. Для вірусних та бактеріальних захворювань передбачена велика група противірусних та антибактеріальних засобів (переважно препарати інтерферону).
 4. Зупинити імунний запальний процес дозволяють стероїдні гормони, які застосовуються у вигляді системної терапії.
 5. При масивному цирозі печінки відновити пошкоджену тканину не вдасться, тому завдання лікаря полягає в організації правильного режиму для тварини.

Для підтримки втрачених функцій органу вводять препарати вітаміну К, комплекси водорозчинних вітамінів та мінералів.

Обов’язково слід використовувати антиоксиданти, оскільки печінка не може виконувати функцію трансформації токсинів.

При розвитку обструкції жовчних ходів вдаються до хірургічної допомоги, відновлюючи нормальний пасаж жовчі.

Фото кращих засобів від хвороб печінки у котів