Судоми у котів: симптоми, причини, лікування та опис що робити при судомах

Судоми у кішок – діагностика захворювання, поради щодо надання першої допомоги при конвульсіях у кішки

Суми, м’язові посмикування, спазми скелетної мускулатури є дуже серйозним симптомом. При цьому обов’язковому медичному обстеженню підлягають напади, що раптово розвивається, так і судоми у кішок уві сні.

При уважному спостереженні можна помітити короткочасні м’язові посмикування, які також є симптомом ураження нервової системи.

Причини судомного синдрому

Живий організм є складною функціональною системою, в якій всі складові працюють в єдиному темпі. Патологічний процес ніколи не обмежується лише системою органів, завжди виявляючись комплексом ознак.

Серед основних етіологічних причин розвитку судом у котів виділяють:

 1. Травми голови. Судоми можуть розвинутись відразу після отримання травми внаслідок крововиливу або травматичного набряку головного мозку. Або тонічні, клонічні та фасціальні напади можуть розвиватися у віддалені періоди в результаті посттравматичного збільшення об’єму церебральної рідини в мозку.
 2. Пухлини головного та спинного мозку – найчастіші причини розвитку судомного синдрому. Для діагностики, зазвичай, застосовується комп’ютерна томографія.
 3. Дуже рідко м’язові та фасціальні посмикування можуть розвинутись у відповідь на підвищення температури при гострому інфекційному запаленні.
 4. Епілепсія у кішок зустрічається досить часто, виявляючись короткочасними періодичними судомами. Як альтернативні симптоми іноді зустрічаються короткочасна втрата орієнтації в просторі, завмирання тварини.
 5. Порушення метаболізму в організмі. Залежно від виду метаболічного синдрому розрізняють судоми при дефіциті кальцію або магнію, різкому зниженні рівня глюкози в крові, кризі на тлі гіпертиреозу.

Цей список повністю не відображає всіх причин, чому у котів можуть розвинутися судоми.
Будування нервової системи та м’язового апарату кішок сприяє швидкому розвитку судомних нападів навіть за незначних зрушень кислотного балансу в організмі. Тому поява навіть мінімальних м’язових фібриляцій має стати вагомим приводом для візиту до ветеринарного фахівця.

Чим небезпечні судоми

Судороги є рефлекторною реакцією організму на надзвичайний за силою подразник.

Однак, тривалий напад може нести певну небезпеку для улюбленого вихованця:

 1. Набряк головного мозку, який часто закінчується дуже сумним результатом.
 2. Епілепсія за відсутності належного лікування та догляду неминуче призведе до пошкодження центрального відділу нервової системи, а отже, до зміни поведінки, звичок, характеру кішки.
 3. Дуже часто за відсутності своєчасної діагностики судомного синдрому можна пропустити такі інфекційні захворювання як сказ.

Сильні та тривалі судомні напади можуть призвести до надриву м’язових волокон, пошкодження зв’язок та інших елементів опорно-рухового апарату.


Як виглядають судоми

Найбільш відповідальний момент у діагностиці – це своєчасне виявлення судомних нападів, які можуть виглядати так:

 • Одиночні м’язові та фасціальні посмикування. Найчастіше подібні симптоми можна спостерігати під час сну вихованця.
 • Поширені судоми, які захоплюють весь тулуб.

При цьому другу групу ділять на кілька підвидів:

 • Конвульсії. Кішка залишається в повній свідомості, але візуально визначаються множинні посмикування м’язів кінцівок, хвоста, м’язові волокна на морді.
 • Тонічні судоми, при яких тулуб випрямляється, на зразок струни. Як правило, такий напад супроводжується втратою свідомості.
 • Клонічні напади характеризуються дрібними, численними посмикуваннями різних м’язових груп. На фото або відео судом у кішки можна побачити певну циклічність нападів. Скорочення є хаотичними, але відбуваються через рівні проміжки часу.

Виділяють також комбіновані тонічні та клонічні судоми, за яких у першу фазу спостерігається тонічне напруження всього тулуба.

Перша фаза швидко змінюється другою, під час якої відбуваються дрібні фасціальні та м’язові фібриляції.

Іноді вдається розпізнати так звану ауру або період провісників, під час яких вихованець починає незвичайно поводитися, голосно нявкати, неспокійно бігати по квартирі (якщо це не властиво коту в звичайному стані).

Діагностика судомного синдрому

Перед ветеринарним лікарем стоїть непросте завдання – виявити проблему, зрозуміти причину та усунути власне судомний синдром.


З метою додаткової діагностики використовують такі методи:

 • Електроенцефалограма дозволяє оцінити стан нервової тканини, зрозуміти характер епілептичної активності, виявити епілептичне вогнище в мозку.
 • Ультразвукова діагностика використовується для виявлення низки причин, наприклад захворювань внутрішніх органів, що супроводжуються еклампсією.
 • МРТ або КТ дозволяє візуально оцінити наявність у головному мозку пухлини, здавлення головного мозку, присутність свіжого або старого вогнища крововиливу, які викликають судомну реакцію у вихованця.
 • Порушення метаболічного або сольового балансу в організмі можна оцінити за допомогою лабораторної діагностики (біохімічний аналіз крові).

Доволі часто застосовуються додаткові методи, наприклад, рентгенологічне дослідження, специфічні лабораторні методики (виявлення сказу).

Перша допомога при судомах

У домашніх умовах, ще до встановлення діагнозу, можна допомогти вихованцю. Судорожні скорочення м’язових груп є дуже болючим відчуттям.

Тому, за перших ознак слід виконати такі дії:

 1. Кішку акуратно укладають на рівну м’яку поверхню, щоб запобігти травмі голови.
 2. Не варто утримувати тварину, але важливо надійно зафіксувати тіло в конвульсіях.
 3. Якщо діагноз відомий, слід ввести протисудомний засіб.

У міру закінчення нападу необхідно оглянути порожнину рота (як тільки станеться повне розслаблення м’язів рота та глотки) на предмет наявності поранень, садна, прикусу м’яких тканин або западання язика.

Після закінчення судом вихованця або везуть на консультацію до ветеринара, або забезпечують повний спокій (якщо діагноз вже встановлено).

Лікування епілепсії

Епілептична активність, яка виникла через різні причини, потребує постійної терапії.

Лікування судом у кішки включає такі пункти:

 • Охоронний режим для тварин є базою терапії. Слід повністю виключити всі фактори, що провокують.
 • Слід ретельно переглянути дієту, щоб виключити будь-які продукти, що провокують судомну готовність. Для метаболічних захворювань призначаються сухі корми лікувальної лінії.
 • В якості симптоматичної терапії використовуються аналгетики, жарознижуючі засоби. У вигляді регулярних курсів лікування використовують комплекси вітамінів та антиоксиданти.

Для усунення судом використовують протисудомні препарати, групу дії та дозування яких підбирає ветеринарний лікар.

Фото ліки від епілепсії у Котів