Анемія у кішок: причини виникнення, симптоми, лікування, діагностика, чим і як лікувати

Анемія у кішок – перші ознаки та особливості захворювання, чим спровокована і як лікується

Анемія є синдромом, при якому спостерігається зниження рівня гемоглобіну та еритроцитів у крові. Анемічний синдром є дуже серйозною патологією, яка супроводжує велику кількість захворювань.

При різкому зниженні рівня гемоглобіну порушується процес перенесення кисню до органів та тканин, що лежить в основі характерних симптомів. Для сімейства котячих ця патологія становить ще більшу небезпеку, адже обсяг циркулюючої крові та кількість клітин крові має менші показники (наприклад, на відміну від собак).

Причини розвитку анемії у кішок

Виявлення анемічного синдрому та встановлення причини є запорукою успішного та своєчасного лікування.


Існує ціла група етіологічних факторів, які можуть призвести до зниження гемоглобіну або еритроцитів у плазмі:

 1. Кровтрата є однією з найчастіших причин гострої анемії.Рівень гемоглобіну та червоних кров’яних клітин безпосередньо залежить від характеру пошкодження, швидкості кровотечі, факту своєчасного надання допомоги вихованцю.
 2. Нераціональне харчування кішки призводить до дефіциту заліза, що поступово розвивається. Раціон тварини повинен у нормі містити до 50% м’ясної їжі, адже м’ясо є основним джерелом заліза. А такий елемент як залізо є незамінним компонентом еритроциту.
 3. Часто зустрічається форма патології – це інфекційна анемія у кішок. Інфекційні захворювання часто призводять до різкого падіння рівня гемоглобіну в крові. На вміст заліза та еритроцитів може впливати як безпосередньо інфекційний агент, так і відповідь власної імунної системи вихованця.
 4. Гемолітична анемія є дуже характерним для котів захворювання. Проявляється періодичними нападами жовтяниці, що розвивається через імунну руйнацію еритроцитів у кровоносному руслі.
 5. Деякі метаболічні синдроми та хвороби можуть призводити до анемії. Наприклад, пошкодження ниркової тканини призводить до зниження синтезу еритропоетину, одного з найважливіших стимуляторів зростання еритроцитів.

Організм кішки піддається впливу різних ушкоджуючих факторів.
Порушити роботу червоного кісткового мозку (основне джерело червоних кров’яних тілець) можуть лікарські препарати, токсини та побутові отрути, радіаційне випромінювання. Всі ці фактори призводять до часткового або повного придушення функціональної здатності кісткового мозку.

Основні ознаки анемічного синдрому

Вчасно розпізнати анемію у вихованця можна за низкою характерних ознак:

 1. Насамперед, господар помітить раптові зміни у поведінці вихованця. Тварина стає млявою, ослабленою, намагається більше спати.
 2. На фото анемії у кішок видно, як змінюється фарбування вовняного покриву, зникає блиск вовни.
 3. Виглядні слизові оболонки бліді, а також можуть мати ціанотичний або жовтуватий відтінок (залежно від причини захворювання).
 4. Збочення апетиту, схильність до поїдання незвичних продуктів харчування – явна ознака хронічної анемії. Такого вихованця необхідно обстежити для з’ясування причин, виявлення джерела крововтрати.
 5. Відставання в зростанні при хронічній крововтраті.
 6. Зниження температури тіла свідчить про уповільнення метаболізму. Таким чином, організм намагається перерозподілити об’єм циркулюючої крові в умовах нестачі еритроцитів.
 7. Розширення зіниць і прискорене серцебиття, задишка повинні насторожити господаря.

При вираженому патологічному процесі можна побачити явні ознаки захворювання: поява стільця з калом.

Діагностика анемічного синдрому

При появі найменших ознак захворювання слід негайно звернутися за допомогою до ветеринара.

До методів діагностики анемічного синдрому відносять:

 • Детальний огляд лікаря та збір даних анамнезу. Іноді встановлення зразкового часу появи симптомів дозволяє виявити етіологічний фактор.
 • Для вивчення стану крові та її клітинного складу використовують загальний та біохімічний аналіз крові. В аналізі обов’язково оцінюють рівень гемоглобіну, еритроцитів, швидкість осідання еритроцитів, рівень сироваткового заліза, транспортних білків для заліза. Ці методики дозволяють дати кількісну характеристику.
 • Для оцінки якісного стану крові застосовується метод морфологічного дослідження мазків крові під мікроскопом. У таких ситуаціях можна виявити зміну форми та розмірів еритроцитів, що наведе на думку про генетичний дефект червоних кров’яних клітин або дозволить запідозрити гемолітичну анемію.
 • При серйозних крововтратах, при появі жовтяниці оцінці підлягає тканина червоного кісткового мозку, отримана за біопсії. Розгорнута картина паростків кровотворення дає повне уявлення про стан клітинного метаболізму у кістковому мозку. З використанням такого аналізу вдається встановити пухлини, лейкоз у кішок, запідозрити низку імунних захворювань.

Для підтвердження або виключення низки захворювань, ускладнень застосовують ультразвукову діагностику, вивчають рентгенологічну картину, оцінюють стан випорожнень (наприклад, на приховану кров).

Лікування анемії у котів

Найбільш достовірну інформацію, як лікувати анемію у кішок, може надати лише ветеринарний лікар.

Комплексна терапія анемічного синдрому має містити кілька пунктів:

 • Усунення причин захворювання.
 • Організація догляду та режиму дня.
 • Раціональне харчування.
 • Препарати заліза.

Всі зазначені поняття є базовими, і спрямовані на поповнення рівня еритроцитів, заліза та гемоглобіну.


Принципи лікування анемії у кішок:

 1. При кровотечі головним заходом стає зупинка кровотечі. Нестачу об’єму циркулюючої крові заповнюють за допомогою краплинних вливань сольових розчинів.
 2. При інфекційній патології використовують противірусні, антибактеріальні чи протигрибкові засоби. Вірусна анемія у котів потребує призначення препаратів інтерферону. Гельмінти часто спричиняють хронічну анемію, а тому обов’язкові до застосування антигельмінтні препарати.
 3. Отруєння потребують детального хімічного дослідження токсину, а також його повне видалення з організму (промивання шлунка, внутрішньовенні вливання розчинів).
 4. Найбільш складними для лікування є імунні та гемолітичні анемії, а також захворювання нирок. У таких випадках вдаються до організації харчування та поповнення дефіциту заліза. При аутоімунній анемії у кішок вдаються до використання цитостатичних засобів, що пригнічують вироблення антитіл в організмі тварини.
 5. Харчування грає важливу роль у терапії анемічного синдрому. За відсутності протипоказань кішкам збільшують частку м’ясних продуктів у харчовому раціоні. Відмінним джерелом заліза є субпродукти та гречана каша.

Однією дієтою вилікувати анемію у кішок не вдасться. У всіх випадках буде потрібно додаткове введення препаратів заліза.

Дозування та групу лікарського засобу слід підбирати лікарю. Цей фахівець визначає тривалість курсу лікування для конкретного вихованця. Всі препарати заліза дуже негативно впливають на моторику кишечника, тому слід збільшити в раціоні частку овочів та іншої клітковини.


Фото кращих препаратів від анемії у котів