Чому кішка бурчить: причини і як визначити настрій кішки, користь бурчання для людини

Чому кішка бурчить і що це означає? ТОП-5 причин з описом механізму муркотання кішки

Будь-який власник кішки з упевненістю скаже, що найкраще дозвілля, це сидіти або лежати на дивані в обнімку зі своїм вихованцем. Мурчання кішки заспокоює, розслаблює та лікує.

У живій природі бурчати можуть не лише котячі: Леви, гепарди, леопарди та тигри. Мангусти, гієни та борсуки здатні видавати такі ж вібруючи звуки. Вчені досі не дійшли єдиної думки, яким органом тварини виробляють подібні вібрації.

Механізм бурчання у котів

Зоологи, що вивчають процес муркотіння, висувають три гіпотези з приводу механізму бурчання:

 • Кішки бурчать за допомогою помилкових голосових зв’язок;
 • Дурчання відбувається за рахунок коливання повітря в синусових пазухах;
 • Дурчання відбувається в легенях при видиханні повітря.

Гіпотеза про використання голосових зв’язок передбачає, що коли кішка відкриває рот, то вона видає нявкання, а коли рот закритий, повітря вібрує в гортані і створює мурчання.Інші фахівці вважають, що при позитивних емоціях, які відчуває кішка, у неї підвищується тиск. За рахунок цього вібрація з’являється в грудній клітці і передається в синусові пазухи, за рахунок чого відбувається муркотіння.

Треті вважають, що бурчання породжується вібрацією міжреберного та діафрагмального м’яза при вдиху та видиху. Який відділ мозку у котячих відповідає за муркотіння, так і досі невідомо.

Емоції кішки та бурчання

Існує безліч емоційних станів, при яких кішка бурчить.

Основні це:

 • Подяка. Маленький вихованець бурчить від задоволення від ласки, отриманих ласощів або від перебування поряд з господарем.
 • Розслаблення перед сном. Коли кішка почувається в безпеці, розслаблено спить перед сном на сонечку або на руках господаря вона гурчить від задоволення.
 • Діалог між кішкою та кошенятами. Кішка, підходячи до кошенят, бурчить, заспокоюючи їх. У дикій природі кошенята часто залишалися одні, поки батьки полювали, і таким чином дорослі особи сповіщали їх, що нічого боятися.
 • Самолечення та лікування. Якщо кішка хвора чи хворий хтось із домашніх вихованців, вона за рахунок вібрацій стабілізує обмін речовин та процес кровообігу. У ці моменти краще не чіпати тварину.
 • Мисливський інтерес.Кішка може видавати гуркітливі звуки при грі, або спостерігаючи за «дичиною». Таким чином вона виявляє свій інтерес.
 • Страх та агресія. Багатьом доводилося спостерігати, як бурчать коти перед бійкою. Так котячі висловлюють своє невдоволення та готовність напасти.
При різних ситуаціях та різному емоційному стані вихованця бурчання має різну тональність.

При спілкуванні з іншими тваринами кішка може мурчати тихо, що говорить про її довіру. Якщо кішка голосно бурчить при зустрічі з іншими котами, вона показує лідерську позицію і готовність атакувати. Іноді мурчання є проханням про пощаду, якщо тварина розуміє, що слабкіше за суперника.

Дурчання у спілкуванні з людиною

Власники кішок найчастіше сприймають муркотіння як знак подяки, але кішки висловлюють цим звуком цілий спектр емоцій. Давайте розберемося, чому кішки бурчать.

 • Кішки дуже чуйно відчувають емоційний стан власника. Якщо господар втомився, засмучений або пригнічений, маленький вихованець завжди спробує лягти поруч або на руки, і почне буркотіти. Науково доведено, що частота муркотання вводить людину в транс схожу на медитативні практики, і вона заспокоюється.
 • Часто бурчання є виразом задоволення. Коли ви гладите свого вихованця, показуючи своє кохання, кішка починає муркотіти, демонструючи як їй це подобатися.
 • Домашні кішки талановиті маніпулятори. Випрошуючи ласощі чи ласку, вони можуть тицятися в руку головою, видаючи бурчання. Або тертися об ноги.
 • Якщо, лежачи поряд з господарем, кішка перестала бурчати і прислухається, значить, звірятко щось насторожило.

Якщо кішка постійно бурчить, слід звернути увагу на здоров’я вихованця. Можливо, тварина захворіла чи травмована. У вихованця могли виникнути проблеми з голосовими зв’язками, і кішка просто не в змозі нявкати.

Господарі, які дивуються, чому кішка бурчить як трактор, можливо просто не помічають, що з твариною не все гаразд, і таким чином вона себе лікує та заспокоює.

Уважний власник завжди помітить дива у поведінці улюбленця.

Дурчання як лікувальний засіб

Наукові дослідження підтвердили, що власники кішок рідше схильні до нервових розладів, серцево-судинних захворювань, артритів, артрозів і захворювань дихальних шляхів. У сім’ях, де є кішки в дітей віком вище імунітет.

 • Діапазон частот, які кішка видає під час бурчання, стимулює захисні механізми головного мозку та благотворно впливає на обмін речовин.
 • За рахунок тепла, яке передає кішка, лежачи на хворому місці, і під дією вібрації покращується кровообіг. Під впливом вібрацій низьких частот починається підвищена вироблення ендорфінів, що значною мірою знижує болючі відчуття.
 • Медики давно помітили цю особливість, тому часто рекомендують людям похилого віку завести кішку. Самі хворі підтверджують, що після контакту з кішкою, що муркоче, їм ставати легше, а медичні обстеження це підтверджують.

Великобританські вчені навіть розробили новий метод лікувального впливу – кішкотерапію, який успішно застосовується у всьому світі.

Самі кішки мають підвищену витривалість, тому що можуть лікувати себе за допомогою бурчання.Рани та травми гояться у них набагато швидше, ніж у інших тварин, що й породило приказку, що «у кішки дев’ять життів».

Цікаві факти про бурчання

 • Кішки ніколи не нявкають, спілкуючись між собою, вони або гурчать або шиплять;
 • Якщо потрібно, щоб кішка перестала бурчати, достатньо включити воду. Звук води, що ллється, змусить тварину замовкнути.
 • Кошенята, у яких ще немає слуху, бурчать під час їжі, висловлюючи своє задоволення;
 • Дурчання кішки під час сну замінює їй фізичну активність;
 • Муркотіння перед сном допомагає заснути як кішці, так і її господареві, тому що заглушає звуки дихання та биття серця.

Дурчання має безліч емоційних відтінків. Все ж таки частіше домашні улюбленці гурчать від задоволення. Коли кішка сита, обласкана і здорова вона з вдячністю радуватиме свого господаря гучним мурчанням.