Як бачать кішки наш світ і чи розрізняють кольори: особливості зору кішок (докладний огляд усіх особливостей та відмінностей)

Як бачать кішки: докладний опис, як влаштований зір кішок і які вони здатні розрізняти кольори

Зір кішки – завдання для зоологів, у якому більше запитань, ніж відповідей. Свого часу люди вважали, що кішки бачать потойбічні істоти і ауру людини. Досі котячий погляд багато хто надає містичного значення.

Особливо загадковим для людей є те, як кішка може дивитися в кут або на стіну, застигши і широко розплющивши очі. Бабусі вважали, що в такий момент вона спілкується із домовиком.

Вірити чи не вірити у зв’язок кішок із містичним світом особиста справа кожного, але очі кішки справді унікальний винахід природи.

Особливості зору кішки.

У дрібних котячих просто величезні очі, вони займають 1/3 від величини мордочки. Варто зазначити, що у левів, тигрів, леопардів очі набагато менші і відрізняються круглою будовою зіниці.

Зіниця кішки справжнє диво. Як світлофільтр в об’єктиві фотоапарата він звужується, якщо світло досить яскраве і розширюється, якщо потік світла стає менш насиченим.Не тільки світловий потік впливає на ширину зіниці кішки. Якщо звірятко злякається або полювати, то зіниця витягується в ниточку.

 • Кішки бачать набагато краще за людину, але тільки на відстані не ближче 2-х метрів, при меншій відстані зображення розпливчасте, і тварини користуються вібрісами (спеціальними органами, розташованими на вусах) та нюхом.
 • Далі 20 метрів зображення видиме кішкою теж буде розмито. Як і будь-який хижак, кішка добре бачить рухомі об’єкти в межах свого стрибка.

Що б уявити, як бачать кішки наш світ, достатньо подивитися на розмиту фотографію поганої якості.

Сприйняття кольору у кішок

Довгий час вважалося, що більшість тварин, у тому числі й кішки, мають монохромний зір. Кольоровий зір притаманний лише птахам та деяким видам риб.

 • Вчених зацікавило, які кольори бачать кішки, крім відтінків сірого.
 • З’ясувалося, що кішки чудово розрізняють відтінки синього, зеленого та жовтого кольору.
 • Фіолетовий колір тварини розрізняють, але гірше, оскільки у них відсутнє сприйняття червоно-жовтогарячих відтінків.

Якщо уявити яким бачать світ кішки, картинка вийде досить кумедна. Всі навколишні предмети будуть забарвлені у зелено-блакитні тони.

Як кішки бачать навколишнє

Багато господарів помічали, що вихованці люблять дивитися телевізор. Насправді зображення на екрані для кішки статичний об’єкт, щоб кішка побачила рух на екрані, кадри в телевізорі повинні змінюватися з частотою вдвічі більшою, ніж частота, яка сприймається оком людини.

Рухи в іграх на планшетах і телефонах добре сприймається кішкою, і часто вихованці люблять «допомогти» господарю пограти.

 • Вже визначившись, якими квітами бачать кішки, цікаво було б дізнатися, як кішки бачать людей.
 • Зоологи визначили, що кішки адекватно сприймають розмір своїх господарів, але якщо вихованець знаходиться від власника далі 6 метрів, то людину він бачить як каламутну пляму і впізнає за запахом та голосом.
 • Аналогічне сприйняття можна спостерігати, якщо людина стоїть чи лежить. Статичні об’єкти кішка сприймає як силует.

У кішки оглядовий зір. Вона бачить навколишнє в радіусі 270 градусів, і найменший рух відразу приверне увагу звірка.

Не менш цікавою особливістю є здатність кішки бачити у темряві.

Нічний зір кішки

Говорити про те, що кішки бачать у повній темряві, було б помилкою. Як і кожному ссавцю, очі якого бачать тільки за рахунок відбиття світла від сітківки, кішці потрібен хоча б мінімальне джерело світла.

Правда варто врахувати, що за рахунок особливого шару, розташованого за сітківкою, чутливість ока кішки у темний час доби у 8 разів вища за людське сприйняття.

 • У давнину, будучи дрібним хижаком, кішка не могла полювати вдень, оскільки існувала небезпека стати здобиччю більших ворогів.
 • Тому котячі перетворилися на нічних хижаків, а отже, в процесі еволюції розвинувся зір, пристосований до полювання у темряві.
 • І за рахунок судинного шару розташованого за сітківкою – тапетуму, зір загострився.

До речі, цьому особливому шару – тапетуму, кішки зобов’язані тим, що у них у темряві «світяться очі». Теж одна з причин, надавати кішкам містичні здібності.

Насправді мінімальні промінчики світла відбиваються від тапетуму і створюють ефект «свічення», подібно до світловідбивних знаків на дорозі. Якщо темрява справді повні очі у вихованця «світитися» не будуть.

Тому на запитання «чи бачать кішки у темряві?» можна відповісти наступним чином: у повній темряві кішка не бачить і орієнтується за допомогою вібрісів, але те, що «темрява непроглядна» для людини аж ніяк не є темрявою для кішки.


Проблеми зору у кішки

Захворювання органів зору у кішок зустрічається досить часто. Причому господарі не завжди відразу помічають проблему, тому що навіть кішка, що погано бачить, відмінно орієнтується в просторі, використовуючи свої дотичні органи і нюх.Захворювання органів зору у кішок буває трьох видів: інфекційні, травматичні та вікові.

До інфекційних захворювань належать:

 • Кон’юктевіт;
 • Іріт;
 • Кератит.

Інфекційні захворювання найчастіше зустрічаються у кішок, які гуляють вулицею. При контакті з дикими родичами кішка заразиться. При появі симптомів слід одразу звернутися до ветеринара.

Травматичні захворювання:

 • Травми;
 • Опіки;
 • Заворот століття;
 • Потрапляння стороннього тіла.

Вікові або патологічні захворювання можуть розвинутись як ускладнення після травми або інфекції, або при схильності тварини.

До них відносять:

 • Глаукому;
 • Катаракту;
 • Дакріоцистит.

Найчастіше визначити, що у кішки з’явилися проблеми із зором можна за її поведінкою. Тварина ховається від яскравого світла, третій очі, виявляє занепокоєння. Зміни у поведінці вихованця привід звернутися до фахівця. Запущені хвороби органів зору можуть перейти в хронічну форму, і кішка може засліпнути.

Тепер Вам легко уявити, яким бачать світ кішки і не дивуватися, що очі у кішки світяться у темряві або тому, що домашній улюбленець «розмовляє з домовиком».

Фото як бачить кішка