Скільки сплять кішки: норма сну, де люблять спати, скільки і чому

Скільки сплять кішки (годин на добу): опис норми сну для дорослої кішки та кошенят

В даний час для працюючої людини повноцінний сон є розкішшю, чого не можна сказати про кішок. У середньому кішка може спати по 16 годин на добу. Якщо підрахувати, скільки відсотків життя сплять кішки, то вийде приблизно 70% – на сон, 30% – на їжу та активні ігри.

Тварини витрачають велику кількість життєвих сил, які їм необхідно заповнити тривалим повноцінним сном.

Стандарт сну у кішок

Щоб з’ясувати, скільки потрібно спати кішкам, необхідно зрозуміти, що кожній тварині потрібна різна кількість годин для сну, залежно від того, скільки енергії пішло в години неспання та специфічних особливостей кішки.

Котячий сон уривчастий, кішка не спить по 12-16 годин поспіль, час сну змінюється часом активного відпочинку. Сон тварини дуже насторожений, вони можуть прокинутися від шуму і більше не спати, щоб незабаром знову заснути.

 • Новонароджені кошенята сплять інакше: вони проводять весь час біля мами і прокидаються тільки для годування.
 • Згодом їм потрібно набагато менше часу на сон, але кошенята сплять менше, ніж дорослі тварини.


Щоб зрозуміти, скільки має спати кішка в немолодому віці, потрібно проаналізувати життя для літніх кішок: згодом вона стає схожою на життя кошенят. Вони проводять майже весь час уві сні.

Норма сну у дорослих тварин

Якщо порівняти, скільки сплять кішки на добу та скільки часу уві сні проводять кошенята, то переможуть кошенята. Але, в міру дорослішання, норма сну змінюється: дорослі особини проводять багато часу уві сні, а кошенята, що підросли, більше не сплять.

 • Сон, тривалістю 20 годин не вважатиметься патологією: це означає, що організм тварини потребує тривалого відпочинку.
 • До 8-10 років, коли у котів починається похилий вік, тривалість сну збільшується.

Бують ситуації, коли доросла кішка починає мало спати. Це говорить про можливий стрес. При тривалому короткому сні кішки починають захворювати і стрімко зменшуватись у вазі.


Норма сну у кошенят

Підросле кошеня може спати по 22 години на добу. Велике значення має вік тварини: новонароджені особини прокидаються тільки для годівлі, двомісячні кошенята сплять набагато менше, вивчаючи навколишнє оточення недалеко від мами.

Кошенята відходять до сну після годування у мами. Така поведінка не є випадковістю. Біля мами кошеня тепліше, що сприяє міцному та повноцінному сну.

До 4-5 місяців режим сну кошеня наближається до режиму сну дорослої особи. Тривалість сну у маленьких кошенят залежить від трьох складових:

 1. Гормональний фон. Він змінюється відповідно до віку тварини: збільшується паралельно з дорослішанням кішки та зменшується до літнього віку. Тому кішки у похилому віці більшу частину часу проводять уві сні, прокидаючись лише заради прийому їжі та відвідування туалету.
 2. Довкілля. Харчування, кліматичні умови, різка зміна ситуації.
 3. Неврологія. Тварина може бути спокійною або збудженою залежно від індивідуальних особливостей нервової системи.


Для повноцінного сну кошеня також важливою є сприятлива психологічна обстановка в будинку. Кошенята не люблять різких звуків, несприятлива атмосфера призведе до того, що тварина матиме тривожний і неспокійний сон.

Для котиків краще купувати лежанки, які даватимуть тварині почуття захищеності, або спеціальні будиночки.

Якщо кошеня підліток погано їсть, не бере участі в іграх і досить багато спить, то варто звернутися до ветеринара.Сон тварини після наркозу

Враховуючи, скільки сплять домашні кішки, господар тварини поставить питання, скільки спатиме кішка після стерилізації.

У цьому випадку все індивідуально: звичайно організм тварини не може не відреагувати на наркоз, але якісь тварини переносять його легко і швидко приходять у норму, а для якихось тварин – це тяжке випробування. Та сама відповідь при кастрації – все залежить від індивідуальних особливостей організму.

Окрім операцій, на порушення сну тварини вплине прийом седативних або антигістамінних препаратів.

Фази сну

Господарі тварин часто помічають таку картину: кішка могла міцно спати, а потім різко прокинутися та почати бігати. Коти можуть чудово відпочивати у неглибокій фазі сну та раптово прокинутися.

У кішок існують дві фази сну:

 1. Повільна фаза. Вона характеризується зниженим тиском, зниженим серцебиттям, глибоким диханням.
 2. Швидка фаза. Характеризується підвищеним серцебиттям, підвищеним тиском та температурою, рухом кінцівок.


Близько 25% сну у дорослих особин займає швидка фаза, у літніх тварин – 15%. Коли тварина тривалий час перебуває уві сні, відбувається чергування фаз: На повільну фазу відводиться близько 20-30 хв, після настає період швидкої фази – 5-7 хв.

Сновидіння

З огляду на скільки годин сплять кішки, вчені дійшли висновку, що кішки бачать сни. Сновидіння відбуваються у глибокій фазі. Їм може наснитися активний спосіб життя: боротьба та гонитва за собі подібними, дослідження незвіданої території.

 • Припускається, що тварині, яка живе у сприятливій психологічній обстановці, сняться ігри та полювання.
 • Тваринові, яка не почувається захищеною, можуть снитися сни, пов’язані із захистом.
 • Немає доказів того, що кішкам сниться людина.
 • Наглядовий господар з поведінки тварини уві сні може зрозуміти, як живеться його улюбленцю в будинку.


Як сплять кішки

Бують випадки, коли тварині не досить зручно спати поряд із господарем, тому вона шукає таємне місце, де її ніхто не зможе потривожити.

В ідеалі кіт ніколи не проміняє сон у ліжку з господарем на щось інше.

 • Кіт, впевнений у своєму господарі, спатиме у нього на колінах, на спині та витягнутими лапками.
 • Чаще коти вибирають місце, що знаходиться трохи вище за інших. Там має бути тепло та комфортно.
 • Перед сном, тварина тупцює на вибраному місці, розслаблює м’язи і за короткий час засинає. Часто кішки вважають за краще засипати на речах господаря.


Порушення сну

Бує, що кішка несподівано перестає спати належну їй норму, виглядає втомленою. Причиною може бути вагітність або різка зміна погоди. Часто відсутність сну може бути наслідком хвороби. Гіпертермія може бути причиною штучних поз тварини. Занадто тривалий сон може вказувати на проблеми із серцем.

 • Проблеми зі сном можуть бути через переїзд, зміну обстановки або інші стреси.
 • Якщо тварина почала спати більше, але ігрова активність не знизилася, то, швидше за все, справа в переїданні, або в температурних умовах. Необхідно змінити харчування тварини, і частіше провітрювати приміщення.
 • Якщо тварина почала більше спати, плюс до всього зменшилася ігрова активність, то варто звернутися до ветеринара.


Норма сну тварин може змінитися через авітаміноз, глистів, цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, ожиріння та інші хвороби.

Налагодження сну

Для того, щоб налагодити нормальний сон тварини, потрібно:

  1. Поліпшити харчування.
  2. Звести до мінімуму джерела шуму.
  3. Підтримувати оптимальну температуру в приміщенні.
  4. Збудити тварину до фізичної активності.
  5. Не гладити і не чіпати кішку уві сні.