Аналіз крові кішок: розшифровка з нормами та відхиленнями результатів

Аналіз крові кішок: види та особливості проведення процедури, загальні показники норми аналізів крові

Кожне захворювання, як загальне, так і локальне ураження тканин, супроводжується змінами показників крові. Кров є найважливішою системою гомеостазу, а тому миттєво реагує на найменші зміни в організмі.

Навіть незначний стрес, переїдання або, навпаки, голодування здатні викликати реакцію у відповідь з боку крові. Саме з цієї причини перший діагностичний етап складається з оцінки клінічної картини крові.

Як підготувати вихованця

Забір крові у вихованця може проводитись різними способами. Конкретна методика залежить від типу дослідження, що проводиться, мети проведення аналізу, передбачуваного захворювання.

Існують загальні правила підготовки кішки до забору крові на лабораторне дослідження:

 1. За добу перед дослідженням бажано максимально убезпечити тварину від будь-яких хвилювань та стресів. Реакція нервової системи на страх часто виявляється у вигляді підвищення лейкоцитів, що помилково може бути прийнято за інфекцію.
 2. Обов’язково припиняють їжу за 8 годин до дослідження (це мінімальний термін).
 3. Перед проведенням забору крові припиняють прийом лікарських засобів, крім життєво необхідних засобів.

На результат може вплинути масаж, активні ігри тварини, деякі інструментальні дослідження. Щоб отримати максимально достовірний результат, слід приділити велику увагу саме підготовці до процедури.

Усі дослідження проводять лише в ліцензованих ветеринарних клініках.


Ціна на аналіз крові у кішок знаходиться в діапазоні від 300 до 2500 рублів, що залежить від ступеня складності дослідження, необхідних реагентів.

Розшифровка загального аналізу крові

Найчастіше при ознаках захворювання досліджують кров із периферичної вени на низку загальних показників.

Оцінка загального аналізу крові у кішок включає такі критерії:

 1. Рівень гемоглобіну та еритроцитів. Підвищення цих двох критеріїв є ознакою анемічного синдрому. Але трапляється і зворотна реакція як підвищення еритроцитів. Подібний результат може свідчити про наявність онкологічного захворювання або хронічну ниркову недостатність на ранніх стадіях.
 2. Рівень лейкоцитів досліджується обов’язково.Підвищення лейкоцитів, залежно від рівня, може свідчити про запальний процес, наявність лейкозу, або ряду лімфоїдних пухлин. Зниження лейкоцитів у периферичній крові є ознакою імунодефіциту.
 3. Оцінка тромбоцитів є першим діагностичним етапом при порушенні здатності системи згортання крові. При цьому уважний лаборант подивиться не лише на кількість білих клітин, а й на їх якісні показники.
 4. Підвищення ознак еозинофілів – перший симптом алергічної реакції або глистової інвазії.
 5. Лімфоцити під час їх підвищення свідчать про вірусну природу інфекційного захворювання.
 6. Розшифровка аналізу крові у кішки торкається ретикулоцитів, особливо після масивної крововтрати або підозри на гемолітичну анемію.

Для оцінки стану організму вихованця має значення не тільки кожен показник окремо, а й їхнє співвідношення між собою.

Також велику увагу приділяють якісним морфологічним ознакам клітин крові. Наприклад, при нормальному рівні гемоглобіну може змінюватись вміст гемоглобіну в еритроциті (показник латентної анемії).
Розшифровка біохімічного аналізу крові

При виявленні патології у загальному аналізі або за необхідності детальнішого обстеження вихованця вдаються до біохімічного аналізу крові у кішок. Забір матеріалу для дослідження проводиться за аналогічною схемою з периферичної вени.

Результати розшифровки:

 1. Глюкоза в периферичній крові оцінюється при підозрі на цукровий діабет, патологію надниркових залоз або щитовидної залози.
 2. Кількість білка та співвідношення основних фракцій можуть свідчити про патологію печінки, про втрати білка із сечею при нефритах.
 3. При ожирінні та тромботичних захворюваннях (інсульт, інфаркт міокарда) для котів проводять оцінку рівня холестерину, ліпідів та їх співвідношення. Існує так званий індекс атерогенності, що дозволяє розрахувати ризик утворення тромбів у судинах.
 4. Такі показники, як АЛТ та АСТ широко використовуються для диференціальної діагностики низки різних захворювань. Досліджується як рівень їх у крові, а й співвідношення двох фракцій між собою. Кількісна та якісна оцінка АЛТ та АСТ допоможе у постановці діагнозів панкреатит, гепатит, іноді – при інфаркті міокарда (неспецифічна оцінка).
 5. При підозрі на утворення тромбу в коронарних артеріях (інфаркт міокарда) дослідженню підлягають такі фракції ферментів: КФК, ЛДГ, тропоніни – специфічні показники некрозу серцевого м’яза.
 6. Підвищення в периферичній крові рівня лужної фосфатази часто дозволяє підтвердити гострий гепатит, закупорку каменем або пухлиною жовчних проток, а іноді свідчить про патологію опорно-рухового апарату.

При шокових станах, гострій крововтраті, порушеннях серцевого ритму дослідженню підлягають електроліти крові (рівні вмісту іонів кальцію, магнію, калію, хлору).

Звичайно, оцінка отриманих результатів повинна проводитися лише ветеринаром у сукупності із наявними симптомами у вихованця. При важкому стані вихованця може бути проведений аналіз крові вдома для кішки, але буде набагато вище ціна.

Спеціальні аналізи крові

Загальний та біохімічний аналізи крові далеко не завжди дають повну картину про стан кішки, про справжню причину патологічного процесу в організмі.

В якості додаткової діагностики вдаються до спеціальних лабораторних аналізів крові:

 1. Оцінка стану системи згортання крові. Досліджуються всі білки, що у освіті тромбу та її руйнації. Врахування їх кількісного змісту та ступеня активності дозволить дати характеристику хвороби при кровотечах, інсульті або інфаркті міокарда, тромбоемболії.
 2. Для достовірного виявлення збудника інфекції проводиться бактеріологічне, вірусологічне дослідження або ІФА, ПЛР. ІФА виявляє антитіла до певної групи хвороботворних мікроорганізмів, що за допомогою ПЛР виділяють самого збудника або його частинки.
 3. При симптомах отруєння (гострого чи хронічного) проводять дослідження крові на токсини. Ряд специфічних реакцій дозволяє визначити точний вид отрути та своєчасно розпочати лікування.
 4. Оцінка газового складу крові проводиться при отруєннях чадним газом, при комі після ДТП, ряді метаболічних розладів.

Дослідження ферментів підшлункової залози проводять при підозрі на гострий панкреатит.Поява активних ферментів у крові є достовірним лабораторним критерієм гострого запалення залози.

Фото розшифровки аналізу крові котів