Як чистити вуха кішці в домашніх умовах: інструкція з покроковим алгоритмом дій

Як чистити вуха кішці – огляд пристосувань та засобів для ефективного очищення вух у кота

Чистка вух у кішок – це вкрай важлива процедура, що дозволяє очистити вушну раковину від забруднень, сміття та інших сторонніх предметів, які здатні потрапляти у вуха, ускладнюючи слух та провокуючи розвиток інфекцій. Тим не менш, багато власників пухнастих вихованців не надають значення чистці вух і вважають цю дію зовсім не потрібною.

Але потрібно чистити вуха всім кішкам без винятку? Насправді кішки, які проживають у домашніх умовах, не так гостро потребують чищення вух. Але в жодному разі не можна залишати вуха вихованця поза увагою, достатньо лише регулярно оглядати вушну раковину, щоб не прогаяти також і перші ознаки хвороби.

Для проведення правильного чищення вух та правильного огляду без заподіяння шкоди тварині спочатку варто розібратися в будові органів слуху у кішок.

Будування органів слуху кішки

Подібно до людини, вухо тварини складається з 3 відділів:

 1. Зовнішній відділ. Являє собою вушну раковину лійкоподібної форми, покритої зсередини невеликою кількістю остевих волосків. Зовні поверхня покрита шерстю. Є зовнішній слуховий прохід.
 2. Середній відділ.Складається з барабанної перетинки та кісткової барабанної порожнини, в межах якої розташовуються 3 слухові кісточки, які грають вирішальну роль у сприйнятті звуків.
 3. Внутрішній відділ. Являє собою порожнє кісткове утворення, що розташовується у скроневій кістці. Це найскладніший відділ. У ньому також є канали вестибулярного апарату та рецепторні канали слуху.

Важлива особливість — це слуховий канал, що згинається, що йде під кутом. У людей він прямий та короткий. Без знання справжньої будови вушної раковини тварини є ризик створення сірчаної пробки, яка блокує прохід, провокує глухоту і викликає у кішок головний біль, нудоту і блювоту.


Як у вухах кішок утворюється сірка

Вироблення сірки це природний процес. Вушний секрет виробляє вушну сірку з кількох причин:

 1. Для мастила та зволоження шкірного покриву у вушній раковині;
 2. Для захисту від бактерій, що потрапляють у вуха;
 3. Для перешкоджання поширенню грибків;
 4. Для захисту від потрапляння всередину сторонніх об’єктів: пилу, комах та іншого сміття.

В основному сміття, що проникає у вухо, комкується в сірці і виводиться з організму природним шляхом. Сірка у здорових кішок має консистенцію, що нагадує пасту, має коричневий колір і не має запаху.Якщо сірка починає набувати гострого запаху і змінює колір і консистенцію, це може свідчити про початок захворювання.

Частота проводиться чищення вух у кішок

Чи вуха кішкам за наявності природної сірки? Відповідь – ні. Якщо кішка домашня, а сірка виділяється в оптимальній кількості, сірку не варто часто чіпати. Інакше сірка почне вироблятися в аномально великих кількостях, що спровокує появу пробок.

Тоді як часто варто чистити вуха кішці? Частота чищення залежить від таких факторів:

 • Порода кішки. Сірка у великих кількостях утворюється у порід з великими вухами, таких як Саванна та Сомалі, і у лисих порід, таких як Канадський сфінкс та Петерболд.
 • Стан здоров’я. Підвищена вироблення сірки, її відсутність, і навіть її нетипове стан може бути пов’язані з нестабільним станом здоров’я кішки. У таких випадках необхідно проконсультуватися у ветеринарній клініці.
 • Спосіб життя. У рухливих кішок, які мають доступ до вулиці та проживають у несприятливих умовах, ризик попадання у вушну раковину сторонніх предметів суттєво зростає.
 • Вікові зміни та особливості обміну речовин в організмі.

Підготовка до чищення вух

Перед проведенням чищення вух, дуже важливо провести огляд вушних раковин. Для цього треба лише обережно вивернути навиворіт та оглянути його. Якщо сірка є у великих кількостях, то очищення необхідне.


Не обов’язково звертатися до ветклініки. Чищення можна виконати самостійно. Потрібно лише правильно підготуватися та знати, чим чистити вуха кішці в домашніх умовах.

Важливі етапи:

 1. потрібно підстригти нігті, щоб випадково не завдати болю вихованцю в процесі чищення;
 2. придбати частування, яке відверне увагу;
 3. заспокоїтися і не підвищувати голос на кота, не здійснювати різких рухів і торкатися вихованця обережно;
 4. акуратно укутати кішку в м’який плед або рушник для блокування зайвих рухів та запобігання подряпинам.

Потім слідує етап вибору предметів для чищення.Те, чим можна чистити вуха котам, необхідно придбати та підготувати заздалегідь:

 1. Ватні диски;
 2. Ватові палички (тільки для зовнішнього чищення);
 3. Стерильний бинт;
 4. Флакон з відповідним лосьйоном або краплями. Особливо хороші такі засоби: Барс, Euracon Pharma Отоклін, Beaphar та Excel Ear Cleansing. Якщо з якоїсь причини лосьйон не вдалося придбати, то відмінними аналогом для чищення вух можуть бути Хлоргексидин та Мірамістін. Для чищення протипоказані одеколони, йод та перекис водню, які деякі господарі примудряються застосовувати. Так, ці засоби добре очищають вушко від сірки, але вони також травмують шкірний покрив і сприяють більш інтенсивному виробленню сірки у котячих вухах.

Існують різні порошки та присипки, але їх у жодному разі не можна використовувати при очищенні. Дані засоби змішуються із сірчаними утвореннями та утворюють пробки;


Ліхтарик для огляду вух

Як проводиться чищення поетапно

 1. Розслаблений стан. Очищення легко проводити під час того, коли кішка сонна та умиротворена.
 2. Блокування рухів. Щоб господар не травмував кішку, а також щоб кішка не травмувала господаря, необхідно зафіксувати положення кішки в м’якому пледі, простирадлі або рушник.
 3. Гранове обережне вивертання вух назовні та їх огляд на наявність забруднень за допомогою ліхтарика.
 4. При великій кількості нальоту, вуха обробляються відповідними краплями та лосьйонами.
 5. Чистка проводиться способом «зсередини та назовні», забираючи весь бруд у вушних каналах. Брудні ватні диски або стерильні бинти замінюються чистими, доки канали не будуть повністю очищені.
 6. За допомогою ватних паличок, змочених у лосьйоні, детально обробляють зовнішні складки та шкірні покриви.
 7. Після завершення очищення вихованця звільняють і дають частування як заохочення. Це допомагає долучити вихованця до чищення вух надалі.

З докладним інструктажем чищення вух у кішок можна ознайомитися у відео чищення вух у кішки.

Фото-інструкція, як чистити вуха кішці